App store pentru micii informaticieni. Auxiliar pentru clasa a V-a. Informatica si TIC

Editura: Sigma
Autor(i) Carmen Diana BaicanMelinda Emilia Coriteac
Categoria: EducativAuxiliare scolare Clasa a-V-aInformatica si TICClasa a-V-aInformatica si TIC
ISBN: 978-606-727-237-6
Cod produs: Sigma-0331
An Aparitie: 2018
Format: 16x 23.5

App Store pentru micii informaticieni este un auxiliar adresat elevilor clasei a V-a si tuturor elevilor care doresc sa aprofundeze cunostintele la disciplina Informatica & TIC, respectiv sa dezvolte abilitati de utilizare a sistemelor de calcul moderne. Imaginati-va un app store (magazin de aplicatii) in care aplicatiile trateaza probleme complexe, de la prelucrarea informatiei, grafice, legislatie, conduita, pana la diverse aplicatii de programare vizuala. Continutul auxiliarului este structurat in conformitate cu programa scolara pentru disciplina Informatica si TIC, clasa a V-a si se imparte in 6 capitole si 20 de teme. Exercitiile propuse, cu aplicabilitate in viata de zi cu zi, adaptate nivelului de varsta, sunt in concordanta cu competentele si continuturile programei scolare si sunt impartite in doua categorii, in functie de gradul lor de dificultate. Structura auxiliarului este in concordanta cu cea a manualului de Informatica si TIC, clasa a V-a, al aceleiasi edituri, dar poate fi folosit si alaturi de un alt manual. Auxiliarul contine toate tipurile de itemi: obiectivi (itemi cu alegere duala, itemi de tip pereche s.a.), semiobiectivi (cu raspunsuri scurte de completat s.a.) si subiectivi, care pot fi utilizati de catre cadrele didactice atat in evaluarea formativa, cat si in cea sumativa. Datorita tipurilor de exercitii si aplicatii, unele cu grad sporit de dificultate, acest auxiliar vine si in folosul elevilor dornici de performanta. La finalul auxiliarului, am propus proiecte complexe pe diverse teme, cu aplicabilitate interdisciplinara, care pot fi teme de vacanta sau chiar realizate ca activitati la nivel de scoala.