Caietul meu de comunicare in limba Romana clasa I (Dupa manual MEN autor Olga Piriiala)

Editura: Intuitext
Autor(i) Stefan PacearcaMirela Mihaescu
Categoria: EducativAuxiliare scolare Clasa IComunicare in Limba RomanaAuxiliare compatibile manuale MinisterClasa IComunicare in Limba RomanaAutor O Pîrîială editia 2018
ISBN: 978-606-9030-12-7
Cod produs: Intuitext-1-21
An Aparitie: 2020

Auxiliarul Caietul meu de comunicare in limba romana – Clasa I reprezinta o resursa ce poate completa, la nivelul aplicatiilor, oricare dintre manualele scolare aprobate, dar, in special, poate fi utilizat cu succes alaturi de manualul Editurii Didactice si Pedagogice, autori: Olga Piriiala, Mihaela Ana Radu si Rodica Chiran. Prin continutul sau, caietul este un instrument de lucru util si atractiv pentru aprofundarea cunostintelor de citit-scris. Sarcinile de lucru dezvolta, in principal, deprinderi de scriere corecta si caligrafica, capacitatea elevilor de a exprima in scris idei si sentimente, dar ofera si contexte de exersare a actului citirii, de imbogatire a vocabularului. Sarcinile de lucru sunt atractive, au grade diferite de dificultate, ofera contexte multiple si variate de exersare a scrisului, de automatizare a citirii si de constientizare a continutului citit. Jocurile au o pondere semnificativa si ofera posibilitatea realizarii transferului catre alte discipline. Prin maniera in care este structurat, corelat cu structura manualului de Comunicare in limba romana al Editurii Didactice si Pegagogice, caietul contribuie la optimizarea procesului de predare-invatare-evaluare, cele zece unitati de invatare oferind elevilor contexte de familiarizare cu notiuni noi, de exersare, consolidare a deprinderilor si abilitatilor de citit-scris, de sistematizare a achizitiilor dobandite, de evaluare si autoevaluare a propriilor capacitati. Caietul poate fi utilizat atat la şcoala, in cadrul orelor de curs, cat şi acasa, pentru activitatea independenta. Caietul este in legatura cu platforma scoala Intuitext, care ofera dimensiunea digitala a educatiei, fapt ce reprezinta un atu pentru atragerea copiilor spre invatarea cu ajutorul mijloacelor moderne puse la dispozitie de tehnologia actuala actuala pentru activitatea online.