Diplome scolare

ISBN: 978-606-590-110-0
Cod produs: Booklet-0108

Sinteze - Conducatori in istoria romanilor

Acest pliant de sinteze contine o selectie a celor mai importanti conducatori din istoria romanilor: Burebista, Decebal, Basarab I, Mircea cel Batran, Vlad Tepes, Iancu de Hunedoara, Stefan cel Mare, Mihai Viteazul, Matei Basarab, Vasile Lupu, Constantin Brancoveanu, Dimitrie Cantemir, Domnitori fanarioti, Alexandru I. Cuza, Carol I, Ferdinand I, Carol al II-lea, Mihai I, Gheorghe Gheorghiu Dej, Nicolae Ceausescu si Ion Iliescu. Pentru fiecare in parte este evidentiat aportul pe care l-a avut in perioada conducerii, iar la cei mai multi dintre ei se prezinta si cate o informatie mai putin cunoscuta din viata personala sau despre personalitatea acestora. Pliantul vine cu o serie de imagini sugestive, atat portrete ale conducatorilor, cat si castele sau batalii faimoase. In plus, la final se gaseste o axa cronologica foarte utila pentru o viziune succinta si punctuala a evenimentelor si a conducatorilor din timpul acestora, de la formarea primelor triburi geto-dacice si pana in zilele noastre.

e-librariescolara.ro © 2019