Culegere de probleme de algebra pentru clasele IX-XII

Editura: Hyperion
Autor(i) Gheorghe Adalbert Schneider
Categoria: EducativAuxiliare scolare Clasa a-IX-aClasa a-X-aClasa a-XII-aMatematicaMatematicaMatematicaClasa a-XI-aMatematica
Cod produs: Hyperion-042

Culegere de probleme de algebra pentru clasele IX-XII

Culegere de probleme de algebra pentru clasele 9 - 12     An apariÈ›ie 2019 Prezenta lucrare a fost elaborată cu scopul de a veni în sprijinul elevilor de liceu care doresc să aprofundeze algebra, precum ÅŸi în sprijinul candidaÅ£ilor la concursurile de bacalaureat ÅŸi admitere în învăţământul superior ÅŸi a fost întocmită în conformitate cu noua programă ÅŸcolară. Lucrarea conÅ£ine peste 3000 de exerciÅ£ii ÅŸi probleme, prezentate sistematizat pe tipuri de probleme, grupate mai multe sub acelaÅŸi enunÅ£. Acolo unde a fost posibil, s-a realizat o acoperire cât mai completă a capitolelor tratate, dându-se posibilitatea elevului, ca prin repetiÅ£ie ÅŸi evaluare să aprofundeze principalele tehnici legate de problemele din capitolele abordate. ÃŽn prima parte a lucrării sunt prezentate enunÅ£urile problemelor, grupate în 22 de capitole, referindu-se printre altele la: numere reale, ecuaÅ£ii, inecuaÅ£ii ÅŸi sisteme de ecuaÅ£ii de gradul întâi ÅŸi al doilea, funcÅ£ii, numere complexe, progresii aritmetice ÅŸi geometrice, polinoame ÅŸi ecuaÅ£ii de grad superior, matrice ÅŸi determinanÅ£i, grupuri , inele ÅŸi corpuri. ÃŽn partea a doua a lucrării sunt prezentate rezolvări ale unora dintre probleme, indicaÅ£ii pentru alte probleme, precum ÅŸi răspunsurile la alte categorii de probleme. Dintre problemele grupate sub acelaÅŸi enunÅ£ sunt rezolvate complet o parte, urmând ca celelalte să fie lăsate spre rezolvare elevului. Prin anumite probleme cu nivel ridicat de dificultate, lucrarea se adresează ÅŸi elevilor care se pregătesc pentru concursurile de matematică, iar prin unele probleme ce pot fi selectate din fiecare capitol, lucrarea este foarte utilă pentru cercurile de elevi.