Limba si literatura romana. Suport teoretic si exercitii aplicative. Clasa a VI-a

Editura: Intuitext
Autor(i) Catalina PopaOmorica Tofan
Categoria: EducativAuxiliare scolare Clasa a-VI-aRomana
ISBN: 978-606-8681-88-7
Cod produs: Intuitext-6-01
An Aparitie: 2018

Auxiliarul este structurat in sapte unitati: Bine ai venit in clasa a aVI-a!, In zbor, E-Fabule, Aventura ne cheama, Destinatar: copilarie, Argumente de primavara, Romania pitoreasca, Bun venit, vacanta! fiecare abordand comunicarea dintr-o perspectiva complexa. Lucrarea se constitue intr-un material unitar, circular, gandit ca o poveste in care elevul este personajul principal. Lectura nu devine placere decat daca intra in joc creativitatea, daca textul ofera elevilor posibilitatea de a-si pune la incercare aptitudinile proprii. De aceea, textele din literatura romana si universala, dar si cele nonliterare au fost selectate astfel incat sa fie resurse pentru dezvoltarea imaginatiei, a creativitatii, a capacitatii de receptare a valorilor estetice. Prin organizarea in secvente specifice, menite sa faciliteze procesul de invatare: Foloseste-ti cunostintele!, Descopera!, Exerseaza!, Dovedeste-ti creativitatea!, dar si prin sectiunea Important ce contine explicatia notiunilor noi si prezentarea elementelor de teorie, lucrarea se recomanda drept un auxiliar consistent, oferind o completare dinamica si eficienta a manualelor. Auxiliarul contribuie la optimizarea procesului de predare-invatare-evaluare cu ajutorul lectiilor recapitulative. Pentru o experienta de invatare completa, auxiliarul acorda atentie procesului de evaluare si asigura corectitudinea stiintifica a itemilor de evaluare si autoevaluare. Fiecare unitate contine probe de evaluare, prin intermediul carora itemii evalueaza informatia relevanta.