Complemente de matematica pentru clasa a-VII-a Rasfoieste

Complemente de matematica pentru clasa a-VII-a
Editura: Corint
Autor(i) Costel ChitesDaniela ChitesIon CicuSeverius Moldoveanu
Categoria: EducativAuxiliare scolare Clasa a-VII-aMatematica
Cod produs: Corint-0159
Format: 16,5 x 23,5 cm
Grupa De Varsta: +12

Complemente de matematica pentru clasa a-VII-a

Se stie ca elevii trec in cursul scolii prin doua momente importante: pasul de la invatamantul primar la cel gimnazial si pasul de la invatamantul gimnazial la cel liceal. In aceasta lucrare, autorii si-au propus sa le faciliteze elevilor inca din clasa a VII-a trecerea spre liceu in ceea ce priveste disciplina matematica. Lucrarea este structurata in trei parti. Prima parte este de algebra si contine atat notiunile din programa, cat si notiunile importante pe care elevul le-a intalnit la informatica, fizica si chimie. A doua parte este de geometrie si contine extinderi necesare intelegerii geometriei vectoriale in clasa a IX-a. Partea a treia este dedicata unor note matematice care sa extinda notiuni din prima parte si care speram sa creeze o deschidere pentru lectura descoperirilor in matematica, pentru evolutia notiunilor fundamentale.

e-librariescolara.ro © 2020