Diplome scolare

Ghid practic de literatura. Clasele V-VIII

Editura: Carminis
Autor(i) Denisa Ilie
Categoria: EducativAuxiliare scolare Clasa a-V-aClasa a-VI-aClasa a-VII-aClasa a-VIII-aRomanaRomanaRomanaRomanaRomana
ISBN: 978-973-123-211-9
Cod produs: Carminis-0044
An Aparitie: 2014

SAU

Esti interesat de acest produs? Trimite adresa de e-mail si numarul de telefon, iar noi te vom contacta pentru detalii.

Telefon:

Cantitate:

Trimite cererea

Ghid practic de literatura. Clasele V-VIII

Ghid practic de literatura acopera aspectele teoretice de stilistica si teoria literaturii prevazute de programele scolare in vigoare pentru ciclul gimnazial. Fiecare notiune este prezentata teoretic succint si clar si este exemplificata. Sunt oferite modele de analiza si sunt propuse exercitii pentru insusirea si fixarea notiunilor studiate. Cartea propune sabloane utile pentru realizarea diferitelor compuneri de tipul scriere despre text (Compuneri de argumentare pentru toate genurile si speciile literare studiate, Compunerea de comentare a titlului, Compunerea de caracterizare a personajului, Exprimarea unei opinii). Textele literare folosite ca suport sunt variate, acoperind toate genurile si speciile literare ce reprezinta continut obligatoriu. Testele propuse in ultimul capitol cuprind exercitii diverse prin care se pot fixa cunostintele sau prin care se pot evalua competentele dobandite. Astfel, lucrarea de fata este un auxiliar didactic util ce poate fi folosit atat in activitatea la clasa, cat si in pregatirea individuala.

e-librariescolara.ro © 2019