Culegere chimie anorganica si fizica pentru liceu si gimnaziu. Sinteze Probleme Teste Rasfoieste

Editura: Crepuscul
Autor(i) Elena Alexandrescu
Categoria: BacalaureatAuxiliare scolare ChimieChimieChimie ChimieChimieChimieChimieCulegeri liceu
ISBN: 978-606-93525-7-1
Cod produs: Crepuscul-0024
An Aparitie: 2015

Lucrarea de fata se adreseaza elevilor de liceu si de gimnaziu care doresc sa aprofundeze studiul chimiei anorganice si al chimiei fizice si care se pregatesc pentru concursurile de chimie, pentru examenul de bacalaureat si pentru admiterea in invatamantul superior, la facultatile care au ca disciplina de concurs chimia. In secventa „Retineţi” sunt prezentate cele mai importante informatii referitoare la notiunile chimice studiate si la compusii anorganici studiati. Sunt cuprinse si continuturi care nu sunt prezavute in programele de chimie in vigoare, dar care sunt intalnite la concursurile scolare de chimie. Secventa „Aplicatii” cuprinde probleme si teste cu diferite grade de dificultate. Aplicatiile se adreseaza atat elevilor care doresc sa se initieze in studiul chimiei anorganice si al chimiei fizice, cat si elevilor care se pregatesc pentru performanta. Testele tip A presupun alegerea unui raspuns corect din cinci variante formulate. Testele de tip B presupun aprecierea ca fiind adevarata sau falsa pentru fiecare dintre cele trei afirmatii formulate. Unele informatii pot fi utilizate la alcatuirea continuturilor unor cursuri optionale de chimie (CDS). In unele capitole sunt prezentate modele de rezolvare a problemelor. In ultima parte a lucrarii, sunt prezentate raspunsuruile la problemele si testele propuse, oferind elevilor posibilitatea de a-şi verifica propriile rezolvari. „Chimie anorganica si fizica pentru liceu si gimnaziu - sinteze, probleme, teste” reprezinta o incercare de a pune la dispozitia celor interesati un instrument de lucru eficient care sa incurajeze efortul de a intelege structura si comportamentul chimic al substantelor anorganice si unele aspecte ale reactiilor chimice.

Cuprins

Cap. 1 Atom. Element chimic. Mol. Calcule stoichiometrice
Cap. 2 Tabelul periodic. Proprietatile periodice si neperiodice ale elementelor chimice
Cap. 3 Stari de agregare. Retele cristaline. Legaturi chimice si interactiuni intermoleculare
Cap. 4 Starea gazoasa
Cap. 5 Amestecuri de substante. Solutii. Concentratiile solutiilor.

Cristalohidrati
Cap. 6 Echilibrul chimic
Cap. 7 Acizi si baze. Reactii cu schimb de protoni
Cap. 8 Termodinamica chimica