Matematica si explorarea mediului caiet de lucru clasa I (Dupa manual MEN autor Tudora Pitila, Cleopatra Mihailescu)

Editura: Intuitext
Autor(i) Stefan PacearcaMirela MihaescuAnita DulmanCrenguta Alexe
Categoria: EducativAuxiliare scolare Clasa IMatematica si explorarea mediuluiAuxiliare compatibile manuale MinisterClasa IMatematica si explorarea mediuluiAutor T Pitila - C Mihailescu
ISBN: 978-606-9030-00-4
Cod produs: Intuitext-1-17
An Aparitie: 2019

Este conceput ca un instrument de învățare ce oferă contexte multiple și variate pentru formarea competențelor, putând fi considerat un partener de învățare și de joacă al elevului de clasa I, un reper pentru cadrul didactic, o soluție pentru părinții preocupați de formarea și dezvoltarea propriilor copii. Structurat în 11 unități de învățare, auxiliarul conține sarcini atractive, cu grade diferite de dificultate, vizează formarea achizițiilor matematice, dezvoltarea capacității de rezolvare a problemelor, încurajează gândirea activă și curiozitatea cognitivă. Imaginile oferă suport pentru învățare, captează și orientează atenția, surprind aspecte din experiența de viață a elevilor sau experiențe posibile în realitate. Sunt integrate și pagini destinate evaluării inițiale, recapitulării și evaluării la finalul fiecărei unități de învățare și evaluării finale. Matematică și explorarea mediului – Caiet pentru clasa I are următoarele note definitorii: respectă în totalitate programa şcolară de Matematică și explorarea mediului pentru clasa I; conţine unsprezece unităţi de învăţare care pot fi abordate în funcție de proiectarea de la clasă a unităților de învățare; poate fi utilizat ca auxiliar al oricărui manual Matematică și explorarea mediului pentru de clasa I, ca o resursă care poate completa manualul școlar la nivelul aplicațiilor; foloseşte date din universul cunoscut elevilor, utilizează situaţii de viaţa care incită la  descoperire; se adresează tuturor elevilor propunând sarcini de lucru variate, cu grade diferite de dificultate, care facilitează consolidarea achizițiilor de bază; poate fi utilizat atât la şcoală, în cadrul orelor, cât şi acasă, pentru activitatea independentă.