Chimie. Maghiara (cls. a VIII-a)

Editura: Sigma
Autor(i) Rodica ConstantinescuMarilena Rapa
Categoria: EducativAuxiliare si manuale scolare minoritatiMaghiaraClasa a-VIII-a
Cod produs: Sigma-0180
Editia: 1

Chimie. Maghiara (cls. a VIII-a)

Manualul cuprinde două capitole de chimie anorganică și un capitol de chimie organică, ce tratează, conform programei școlare, substanțele simple și substanțele compuse, precum și utilizările practice ale acestora. Studiul chimiei devine pasionant, proprietățile și utilizările substanțelor studiate fiind descoperite întru-un mod atractiv, prin experimente a căror prezentare este sugestivă prin evidențierea fenomenelor cheie în mod interactiv, accesibil și logic. Conținuturile sunt sistematizate științific și valorificate în planul interpretării și al aplicării. Exercițiile propuse pentru verificarea cunoștințelor și testele de autoevaluare prezente la fiecare temă stimulează însușirea corectă a cunoștințelor și pregătirea independentă a elevilor. În acest mod, studiul chimiei devine o plăcere, fapt confirmat atât de elevi cât și de profesori.

e-librariescolara.ro © 2019