Fizica. Manual (in limba maghiara) pentru cls. a VII-a

Editura: Sigma
Autor(i) G. TurcituMagda PanaghianuViorica PopC. StoicaM. IancuS. Ursu
Categoria: EducativAuxiliare si manuale scolare minoritatiMaghiaraClasa a-VIII-a
Cod produs: Sigma-0211
Editia: 1

Fizica. Manual (in limba maghiara) pentru cls. a VII-a

Acest manual este pentru fiecare elev o invitatie la invatarea fizicii intr-un mod cat mai placut. El ii ajuta sa descopere, pas cu pas, ceea ce este nou pentru ei. Elevii vor gasi probleme, experimente usor de realizat, desene ce vor contribui la explicarea fenomenelor din natura. Pe parcursul lectiilor, se regasesc urmatoarele sectiuni: STIATI CA...?, LUCRAM IMPREUNA!, LUCREAZA SINGUR!, PROBLEME REZOLVATE. • STIATI CA...? ofera elevilor curiozitati si informatii inedite despre fenomene fizice, savanti sau despre descoperirile acestora. • LUCRAM IMPREUNA ofera alte probleme care ii ajuta pe elevi sa aplice ceea ce au descoperit. • LUCREAZA SINGUR contine probleme pe care elevii sa le rezolve acasa. • Problemele notate cu steluta (*) au un grad de dificultate mai ridicat, iar problemele insotite de simbolul "E" se adreseaza elevilor care vor sa stie mai multe din domeniul fizicii. Tot lor li se adreseaza si temele de la EXTINDERI. • Sectiunea PROBLEME REZOLVATE ajuta elevii sa inteleaga modul de rezolvare a problemelor din diferite capitole sau subcapitole. • La sfarsitul fiecarui capitol, manualul propune PROBLEME RECAPITULATIVE. • VERIFICA-TE SINGUR! este un test prin care elevii isi stabilesc singuri nota si pot verifica daca au reusit sa asimileze si sa inteleaga notiunile invatate. De asemenea, pe parcursul manualului exista LUCRARI DE LABORATOR care ajuta elevii sa inteleaga fenomenele fizice pe care le studiaza.

e-librariescolara.ro © 2019