Matematica. Manual (in limba maghiara) pentru cls. a VII-a

Editura: Sigma
Autor(i) G. TurcituI. RizeaN. GhiciuConstantin BasarabD. MicM. Basarab
Categoria: EducativAuxiliare si manuale scolare minoritatiMaghiaraClasa a-VII-a
Cod produs: Sigma-0278
Editia: 1
Format: 205mm x 260mm

Momentan livrarile prin Posta Romana sunt suspendate.

Pentru comenzi mai mari de 150 lei, livrarea se face gratuit prin Bookurier in Bucuresti, iar pentru comenzi mai mari de 200 de lei livrarea se face gratuit la nivel national prin Curier in orice localitate din tara.

Matematica. Manual (in limba maghiara) pentru cls. a VII-a

Acest Manual, prin continutul sau, dezvolta capacitatea elevilor de a efectua operatii logice de analiza, sinteza, comparatie, abstractizare, generalizare, concretizare, de a explica pe baza de argumente, de a efectua rationamente, de a gandi divergent, de a transfera cunostintele in situatii diferite si de a se autoevalua. De asemenea, vizeaza formarea capacitatii elevului de a operationaliza cunostintele dobandite, de a le utiliza in situatii concrete de viata, in cotidian. Materialul este impartit in doua parti: ALGEBRA - 27 de unitati, grupate in 5 capitole - si GEOMETRIE - 32 de unitati, grupate in 4 capitole. Fiecare unitate este impartita in doua sectiuni: A si B. • Sectiunea A (activitati pregatitoare) a fiecarei unitati contine exercitii si probleme (notate cu cerc colorat) ce au scopul de a actualiza cunostintele necesare abordarii unitatii, de a "cerceta" si a "descoperi" cunostintele noi. • Sectiunea B (cunostinte de baza ale temei) a fiecarei unitati contine cunostintele teoretice de baza ale unitatii (evidentiate prin utilizarea culorii), sintetizand notiunile, proprietatile intuite in sectiunea A. • Sectiunea Aplicatii, din cadrul fiecarei unitati, contine exercitii si probleme prin care elevul are posibilitatea sa-si fixeze si sa aprofundeze cunostintele dobandite. • Sectiunea Rezolva singur! contine exercitii si probleme pentru cei care doresc sa invete si mai mult. • La sfarsitul fiecarui capitol se afla Exercitii si probleme recapitulative si un TEST utile in lectiile de recapitulare.

e-librariescolara.ro © 2020