Bacalaureat 2021. Limba si literatura romana. Invata singur! Teme de lucru pentru bacalaureat. Toate profilurile, toate filierele Rasfoieste

Editura: Paralela 45
Autor(i) Mihaela Dobos
Categoria: BacalaureatLimba si literatura romana
ISBN: 978-973-47-3277-7
Cod produs: Paralela-750
An Aparitie: 2020

Pentru comenzi mai mari de 150 lei, livrarea se face gratuit prin Bookurier in Bucuresti si prin Posta Romana la nivel national, iar pentru comenzi mai mari de 200 de lei livrarea se face gratuit la nivel national prin Curier in orice localitate din tara.

• 9.99 lei/colet prin Posta Romana in orice localitate din tara, pentru comenzi mai mici de 50 lei
  • 11.99 lei/colet prin Posta Romana in orice localitate din tara, pentru comenzile mai mari de 50 lei

Avizat M.E.C. conform O.M. nr. 5318/21.11.2019 Îndrumar de studiu adresat în principal elevilor care se pregatesc pentru examenul de bacalaureat (sistematizare ↔ antrenare ↔ evaluare), lucrarea Învata singur! Teme de lucru pentru Bacalaureat este organizata dupa principiul eficientei si al învatarii personalizate, care îi ofera utilizatorului posibilitatea de a-si concepe un parcurs de învatare adecvat necesitatilor sale. 30 de teste de antrenament (Subiectul I), încadrate în diverse Arii tematice, astfel încat fiecare elev sa aleaga domeniile pe care simte ca nu le stapaneste sau care corespund obiectivelor/ preocuparilor sale; planuri de raspuns la textul argumentativ (Poti avea în vedere!), pentru ambele abordari ale temei puse în discutie (DA/NU); 60 de teste de antrenament (Subiectul al II-lea), precedate de sectiunile Raporteaza-te la context! (repere utile ancorarii într-o epoca literara/curent/tendinta/directie/orientare estetica etc.) si Filtreaza ideile în functie de subiect! (indicatii necesare întelegerii textelor si rezolvarii sarcinii de lucru); organizarea instrumentala a testelor, în spiritul particularitatilor fiecarei teme din programa scolara; interpretari structurate ale textelor apartinand autorilor din programa de examen (Subiectul al III-lea); 20 de teste pentru consolidare si recapitulare care respecta structura subiectelor de Bacalaureat, urmate de sugestii de raspuns gandite interactiv. „Pentru conceperea ei, am încercat sa ma pun în locul unui elev ocupat cu multe discipline de studiu, cu proiecte colaterale si, eventual, cu planuri de admitere la facultate, dar care este dornic sa aprofundeze domeniile din aria comunicarii si a literaturii, absolut necesare, de altfel, pentru succesul în orice domeniu de activitate.” (Cuvant-înainte)

e-librariescolara.ro © 2020