Pregatirea Examenului de Bacalaureat la GEOGRAFIE in 21 de saptamani 2017

Editia: 1
Format: 165mm x 235mm

Pregatirea Examenului de Bacalaureat la GEOGRAFIE in 21 de saptamani 2017

Pregătirea examenului de BACALAUREAT – GEOGRAFIE  se adresează elevilor de liceu înscriși la filierele: TEORETICĂ - profilul umanist, TEHNOLOGICĂ - profilul servicii, VOCAȚIONALĂ  - toate profilurile şi specializările, cu excepţia celui militar, care susţin o probă scrisă de evaluare a competenţelor formate la geografie pe durata învăţământului liceal, în cadrul probei E-d), pe baza programei şcolare pentru clasa a XII-a, intitulată "Europa - România - Uniunea Europeană. Probleme fundamentale". Cartea conţine: • programa şcolară pentru bacalaureat, disciplina geografie; • mic dicţionar de termeni geografici; • o secțiune de sinteze teoretice; • 21 de teste cu modele complete de rezolvare, care acoperă toate conţinuturile din programa şcolară ; • 15 subiecte ale sesiunilor naţionale de examen din anul 2014 până în prezent; • o planificarea recapitulativă a materiei pe 21 de teme săptămânale.

e-librariescolara.ro © 2019