Caiet de vacanta pentru Clasa a II-a Comunicare in limba romana, Matematica si explorarea mediului Rasfoieste

Editura: Taida
Autor(i) Mariana MorarasuArtur Balauca
Categoria: Caiete de vacantaClasa a-II-a
ISBN: 978-606-514-348-7
Cod produs: Taida-044
An Aparitie: 2018

Prezenta lucrare vine în sprijinul elevilor şi este un instrument util în verificarea cunoştinţelor însuşite în clasa a II-a. Când elevul deschide acest caiet de vacanţă, va descoperi o lume fascinantă cu poezii, basme, povestiri, legende, numere, operaţii, probleme, dar şi animale, plante. Caietul va fi un prieten folositor de lucru pentru fixarea şi consolidarea cunoştinţelor, prin exerciţii plăcute, atrăgătoare. Mult succes, micilor şcolari! Cuprins: Comunicare in limba romana 1. Ciobanul şi cioara (poveste populară) 2. Degeţica, H.Christian Andersen 3. Sarea în bucate, Petre Ispirescu 4. Cele patru piersici (poveste populară) 5. Şoricelul, Lev Tolstoi 6. Greierele şi furnica 7. Fata babei şi fata moşneagului, Ion Creangă 8. Păpădia, Ion Agârbiceanu 9. Ciuboţelele ogarului, Călin Gruia 10. Toamna, George Coşbuc Matematica si explorarea mediului Numere naturale 0-1000 1. Compararea numerelor naturale. Numere pare. Numere impare. Estimări. Aproximări Corpul omenesc. Menţinerea stării de sănătate. Boli provocate de virusuri 2. Adunarea şi scăderea Plante şi animale. Caracterisitici comune ale vieţuitoarelor. Medii de viaţă 3. Înmulţirea şi împărţirea. Fracţii Pământul. Alcătuire. Forme de relief Elemente de geometrie. Unităţi de măsură Figuri geometrice. Măsuri Universul. Planetele. Ciclul zi-noapte Probleme de logică Forţe şi mişcare. Forţe exercitate de magneţi Probă de evaluare Forme şi transfer de energie. Electricitatea. Unde şi vibraţii 4. Răspunsuri şi idei de rezolvare .