Frumoasa si Bestia Rasfoieste

Frumoasa si Bestia
Editura: Didactica si Pedagogica
Autor(i) Gabriela Zaharia
Categoria: Carte pentru copiiLiteratura pentru eleviCarti cu povesti
ISBN: 978-973-30-1582-6
Cod produs: EDP-0168
An Aparitie: 2006

Frumoasa si Bestia

Povestile si basmele din colectia Stiu sa citesc . Nivelul 2 (6 - 8 ani) sunt menite sa-i ajute pe copiii de varsta frageda sa faca primii pasi pe calea unei lecturi independente. Aceasta colectie reuneste cele mai cunoscute povesti si basme, pe care micul cititor le va descoperi cu placere: Aladin, Cartea junglei, Peter Pan, Trompa micului elefant. Titlurile din colectia Stiu sa citesc 2 cuprind texte mai lungi. Fiecare poveste are in jur de 300 de cuvinte. Structura propozitiilor este ceva mai complexa. Ilustratiile constituie in continuare o parte esentiala a procesului de transpunere a povestii si reprezinta instrumente importante, care au rolul de a-l ajuta pe copil sa anticipeze si sa citeasca cuvintele si propozitiile. Pe marginea ilustratiilor se pot introduce si discuta noi aspecte care sa sporeasca atractivitatea lecturii asistate.

e-librariescolara.ro © 2019