Carti in ordine alfabetica

Subcategorii

10 basme mitologice..
O cearta mare se scornise intre Zeus si oameni. Titanul Prometeu, cel cu minte multa, tinea cu acest..
20000 de leghe sub mari..
Douazeci de mii de leghe sub mari: un tur al lumii subacvatice (franceza: "Vingt mille lieues sous l..
A doua carte a junglei..
ABC-ul bunelor maniere..
„Omul trebuie să-și orânduiască purtarea, gesturile, ca și inteligența”. ERASM – „Buna-cuviință pent..
Accidentul..
Acord final..
...daca ar fi sa ne luam dupa cele spuse de G. Calinescu in Istoria... sa: „Nazuinta cea mare a lui ..
Adam si Eva
..
Adela - Garabet Ibrailea..
Aforisme asupra intelepc..
Intelepciunea vietii o iau aici in intelesul obisnuit al cuvantului, fara vreo metafizica transcende..
Africa Antica..
Dragi copii, va invitam intr-o calatrie prin istoria straveche, sa descoperim impreuna cum traiau oa..
Alba ca Zapada - cartici..
Carte de colorat cu poveste adaptata dupa Fratii Grimm.8 planse color, 8 planse alb negru.Ilustratii..
Alexandru Lapusneanul si..
Nuvela romantica de inspiratie istorica, Alexandru Lapusneanul este o capodopera a speciei care evoc..
Ali Baba si cei 40 de ho..
..
Alice in Tara din oglind..
Lewis Carroll (pseudonimul lui Charles Lutwidge Dodgson) a fost un prozator, matematician, logician,..
Alice in Tara minunilor..
In luna iulie 1862, Lewis Carroll a facut o partida de canotaj cu cele trei fiice ale past..
Alice in Tara Minunilor ..
Fascinanta călătorie pe care Alice o face în Țara Minunilor este acum și la îndemâna celor mai mici ..
Alice in tara oglinzilor..
Personajul din proza lui Lewis Carroll iese in evidenta prin permanenta curiozitate. Alice nu are as..
Alte povesti cu talc..
Poveștile îi învață pe copii să asculte, să urmărească firul unei acțiuni, să facă legătura dintre i..
Amandoi..
Realismul lui Rebreanu nu este dezmintit nici de romanul Amandoi, care trateaza o problema criminali..
Amintiri din copilarie -..
Amintiri din copilarie este una dintre principalele lucrari ale scriitorului roman Ion Creanga. Cea ..
e-librariescolara.ro © 2019