Diplome scolare

Alice in tara oglinzilor

Editura: Regis
Autor(i) Lewis Carroll
Categoria: Literatura pentru eleviCarti pentru premiiCarti in ordine alfabeticaCel mai mic pret
ISBN: 978-606-9674-51-3
Cod produs: Regis-0062

Alice in tara oglinzilor

Personajul din proza lui Lewis Carroll iese in evidenta prin permanenta curiozitate. Alice nu are astampar si se joaca, in tara oglinzilor, cu niste pui de pisica. Cum sora ei sustine ca unele lucruri sunt imposibile, Alice le propune pisoilor sa o insoteasca in fascinanta lume din oglinda, o tara aparte, in care toate sunt invers decat in realitate. Camera din oglinda arata identic cu aceea a lui Alice, numai ca toate sunt puse invers. Dar e mai mult de atat, in tara oglinzilor, piesele de sah cu care Alice obisnuia sa se joace se misca si vorbesc asemeni oamenilor.

e-librariescolara.ro © 2019