Diplome scolare

10 basme mitologice

Editura: Gramar
Autor(i) Alexandru Odobescu
Categoria: Literatura pentru eleviCarti pentru premiiCarti in ordine alfabetica
ISBN: 978-973-591-625-1
Cod produs: Gramar-0203
An Aparitie: 2015

10 basme mitologice

O cearta mare se scornise intre Zeus si oameni. Titanul Prometeu, cel cu minte multa, tinea cu acestia si­i invata sa nu faca pe placul noului zeu ce cuprinsese cu sila stapanirea tatalui sau Cronos. El le zise: „Mai oamenilor! Acest Zeus e lacom de avutii si de daruri; daca voi, cand injunghiati vite in onoarea lui, i le veti inchina cu totul, apoi sa stiti ca veti ajunge curand sa dati de capat tuturor turmelor voastre, oricat de numeroase ar fi. Haide mai bine sa facem cu Zeus o tocmeala, pentru ca si voi oamenii, si el, sa va bucurati de cate o parte din vitele jertfite in hecatombe, adica cu sutele, pe altarele zeilor“. Atunci el alese din cirezi un bou mare si frumos, il injunghie si facu dintr­insul doua parti. Intr­una puse vintrele si carnea, si le inveli in pielea boului, in cealalta aseza numai oasele, bine infasurate in grasime... Asa incepe una dintre cele mai frumoase colectii de povestiri mitologice. Aflati, in interpretarea deosebita a lui Odobescu, ZECE dintre cele mai reprezentative povestiri mitologice ale literaturii de gen. Astfel, aveti ocazia de a afla cum a fost deschisa cutia Pandorei, ispravile uriasului Briareu - cel cu o suta de mani, patimile Demetrei, cine a castigat epocala intrecere dintre Poseidon si Atena sau moartea tragica a frumosului Narcis. O lucrare deosebita, ilustrata, pentru copii si nu numai.

e-librariescolara.ro © 2019