Istorie. Manual pentru clasa a V-a

ISBN: 978-606-528-365-7
Cod produs: Cdpress-157

Istorie. Manual pentru clasa a V-a

Manualul are o structură inedită și modernă, care permite studierea istoriei așa cum ar face-o un istoric: pe baza izvoarelor istorice. Manualul tipărit oferă o selecție bogată de documente grafice și foto: peste 200 de surse relevante din punct de vedere istoric și didactic (citate, hărți clare și detaliate, fotografii, reconstituiri realiste ale unor scene din viața cotidiană reprezentative pentru diverse epoci). Manualul digital conține zeci de simulări 3D ale unor spații și monumente istorice și filmări ale unor obiective de patrimoniu, piese arheologice celebre și activități umane .Lecțiile sunt concepute pentru a fi incitante: conțin peste 60 de întrebări inedite de deschidere a lecției, care generează o așteptare activă în rândul elevilor, iar aplicațiile folosesc instrumente și metode moderne, precum portofoliul, proiectul, jocul de rol, dezbaterea, care permit și o personalizare a demersului didactic în funcție de nivelul clasei.

e-librariescolara.ro © 2019