Chimie organica pentru liceu. Sinteze. Probleme. Teste, editie revizuita contine dvd cu aplicatii digitale Rasfoieste

Editura: Crepuscul
Autor(i) Elena AlexandrescuDoina Danciulescu
Categoria: BacalaureatEducativAuxiliare scolare ChimieChimieCulegeri liceuAuxiliare aprobate MEN 2018
ISBN: 978-606-93894-1-6
Cod produs: Crepuscul-0028
An Aparitie: 2016

Oferta castigatoare clasata pe locul I la concursul organizat de MEC... Lucrarea este conceputa in conformitate cu noua programa scolara si cu structura manualelor de chimie organica pentru clasele XI-XII. In prima parte a fiecarui capitol sunt prezentate exercitii problematizate si probleme de calcul stoechiometric a caror rezolvare ofera elevilor posibilitatea de a aplica si de a aprofunda cunostintele de chimie organica. In a doua parte a fiecarui capitol se afla patru tipuri de teste grila notate: TESTE TIP A, TESTE TIP B, TESTE TIP C, TESTE TIP D. Aceste tipuri de teste sunt cuprinse in probele ce se dau la adminterea in invatamantul superior la diferite facultati. Ultimul capitol cuprinde probleme si teste recapitulative, asemanatoare celor care vor fi propuse la bacalaureat.

Editie revizuita, lucrarea are atasat un DVD in care se gasesc aplicatii digitale si video: modelarea unor legaturi chimice, modelele moleculelor unor substante organice, experimente filmate si alte materiale care faciliteaza intelegerea conceptelor chimice studiate.

e-librariescolara.ro © 2019