Matematica clasa a X-a. Breviar teoretic cu exercitii si probleme propuse si rezolvate, teste de evaluare, teste sumative. Filiera teoretica, profilul real, specializarea matematica-informatica

Editura: Niculescu
Autor(i) Petre SimionVictor Nicolae
Categoria: EducativAuxiliare scolare Clasa a-X-aMatematica
ISBN: 978-606-38-0161-7
Cod produs: Niculescu-0445
An Aparitie: 2017
Format: 16 x 23 cm

Descriere: Consultant: Prof. univ. dr. mat. em. OCTAVIAN STANASILA Lucrarea acopera in totalitate programa scolara de matematica pentru clasa a X-a si este un auxiliar extrem de util atat elevilor, cat si profesorilor, de-a lungul intregului an scolar, avand o structura speciala, completa, cu un pronuntat caracter practic. Tratarea fiecarei teme din programa debuteaza cu un breviar teoretic (din care elevul isi clarifica toate notiunile matematice necesare), urmeaza exercitii si probleme pentru fixarea cunostintelor, apoi exercitii si probleme pentru aprofundarea cunostintelor si un set final de exercitii si probleme pentru performanta. De asemenea, elevul isi poate verifica nivelul cunostintelor prin teste de evaluare, precum si prin teste sumative. Capitolul de raspunsuri, care incheie cartea, ofera rezolvari detaliate la majoritatea aplicatiilor propuse.