Comunicare in limba Romana caiet de lucru clasa I (dupa manual MEN autor Tudora Pitila, Cleopatra Mihailescu)

Editura: Intuitext
Autor(i) Stefan PacearcaMirela MihaescuAnita DulmanCrenguta Alexe
Categoria: EducativAuxiliare scolare Clasa IComunicare in Limba RomanaAuxiliare compatibile manuale MinisterClasa IComunicare in Limba RomanaAutor T Pitila - C Mihailescu editia 2018
ISBN: 978-606-8681-99-3
Cod produs: Intuitext-1-16
An Aparitie: 2019

Prin conţinutul său, caietul este un instrument de lucru util și atractiv pentru aprofundarea cunoștințelor de citit-scris. Sarcinile de lucru dezvoltă, în principal, deprinderi de scriere corectă și caligrafică, capacitatea elevilor de a exprima în scris idei și sentimente, dar oferă și contexte de exersare a actului citirii, de îmbogăţire a vocabularului. Sarcinile de lucru sunt atractive, au grade diferite de dificultate, oferă contexte multiple și variate de exersare a scrisului, de automatizare a citirii și de conștientizare a conținutului citit. Jocurile au o pondere semnificativă și oferă posibilitatea realizării transferului către alte discipline. Prin maniera în care este structurat, caietul contribuie la optimizarea procesului de predare-învățare-evaluare, cele nouă unități de învățare oferind elevilor contexte de familiarizare cu noțiuni noi, de exersare, consolidare a deprinderilor și abilităților de citit-scris, de sistematizare a achizițiilor dobândite, de evaluare și autoevaluare a propriilor capacități. Comunicare în limba română – Caiet pentru clasa I are următoarele note definitorii:  respectă în totalitate programa şcolară de Comunicare în limba română pentru clasa I; poate fi utilizat ca auxiliar al oricărui manual Comunicare în limba română pentru clasa I, ca o resursă care poate completa manualul școlar la nivelul aplicațiilor; conține sarcini de învățare cu grade diferite de dificultate, care permit elevilor să aplice și să transfere, în alte contexte, achizițiile dobândite; sarcinile de lucru au, pe lângă rolul formativ, un plus de valoare ce rezidă din contextualizarea învățării, ancorarea acesteia în realitatea vieții în care elevul este parte activă; poate fi utilizat atât la şcoală, în cadrul orelor, cât şi acasă, pentru activitatea independentă.