Diplome scolare

Cod produs: Corint-1708
An Aparitie: 2018

Geografie - Caietul elevului pentru clasa a VI-a

Geografie. Caietul elevului pentru clasa a VI-a este realizat pe elementele programei de geografie pentru clasa a VI-a, intitulata: Elemente de geografie umana. Europa. Caietul cuprinde doua parți distincte: Elemente de geografie umana (care continua elementele de geografie fizica din clasa a V-a) si Europa (prin care se realizeaza o aplicare a geografiei generale, fizice si umane, la caracteristicile continentului nostru). Cu ajutorul acestui caiet elevii pot desfasura activitați de invațare axate pe: • identificarea si localizarea unor elemente si fenomene; • compararea poziției fenomenelor reprezentate; • utilizarea denumirilor si a termenilor de baza; • rezumarea si construirea unor texte; • verificarea competențelor dobandite; • valorificarea informațiilor din surse diferite etc. Utilizarea caietului faciliteaza invațarea continua si sistematica a geografiei, elevii reusind sa ințeleaga si sa invețe in mod rațional elementele lumii contemporane (geografie umana si Europa), care le vor deschide foarte mult orizontul de cunoastere, permițand o mai buna ințelegere a acesteia.

e-librariescolara.ro © 2019