Matematica. Manual (cl. a VIII-a)

Editura: Sigma
Autor(i) Mihaela SingerCristian VoicaConsuela Voica
Categoria: EducativManuale scolare
ISBN: 973-8068-03-7
Cod produs: Sigma-0275
Editia: 1

Matematica. Manual (cl. a VIII-a)

Profesorul de matematica isi poate desfasura lectia in absenta oricarui material suplimentar. Cand insa dispune de o carte care ofera informatie structurata, atunci isi poate valorifica timpul si energia cu mult mai multa eficienta. Manualul este organizat pe unitati de invatare si pe lectii in care informatia se inlantuie coerent si accesibil. Aceasta face ca numeroase lectii sa poata fi parcurse direct de catre elevi, in clasa sau acasa. Atat lectiile cat si problemele propuse ofera material suficient pentru activitatea diferentiata. Manualul fructifica variate procedee didactice menite sa preintampine greselile tipice in invatare. Astfel de procedee, utilizate consecvent, sunt: ANALIZA UNOR REZOLVARI, COMPARAREA UNOR SOLUTII POSIBILE, IDENTIFICAREA ERORILOR IN EXERCITII TIP CAPCANA, REPREZENTARI SUGESTIVE PENTRU DIFERITE CONCEPTE. In afara lectiilor obisnuite, manualul contine: TEME DE SINTEZA, PROBLEME RECAPITULATIVE LA FINAL DE CAPITOL, TESTE DE EVALUARE DE MAI MULTE TIPURI. Exercitiile si problemele sunt grupate pe PATRU NIVELURI DE DIFICULTATE, de la aplicatii elementare imediate, pana la probleme complexe, utile pentru pregatirea concursurilor scolare. Construit pe baza unor metode didactice validate experimental, manualul are toate atuurile pentru a asigura succesul scolar al elevilor care il parcurg.