Doi detectivi zurlii jocuri educative si activitati integrate de invatare pentru clasa a II-a

Editura: Edu
Categoria: EducativAuxiliare scolare Clasa a-II-aComunicare in Limba RomanaMegasales
ISBN: 978-606-8531-69-4
Cod produs: Edu-003

Suri si tes sunt „Doi detectivi zurlii” care trebuie sa rezolve cele mai amuzante cazuri. Unul este rapid si agil, iar celalalt e meticulos si foarte atent la detalii. impreuna formeaza agentia de detectivi particulari Surites sau testosur sau Suritestosur… Ei bine, acesta este un subiect pentru care se contrazic mereu. Pachetul contine un CD (soft educational cu 24 de jocuri edu-distractive si 31 de animatii) si o carte (64 de pagini), adresandu-se elevilor din clasa a II-a. Cei doi simpatici detectivi pleaca pe urmele hotului de frigider si a puiului de maimuta disparut. Trebuie apoi sa dezlege misterul de la muzeu, sa afle cine a luat tot musetelul din lume si sa-l gaseasca pe vecinul disparut cu casa cu tot. Ultimul caz e unul memorabil in care nea Pandele nu-si mai aminteste unde si-a lasat ochelarii. Toate cazurile sunt pline de umor si situatii neprevazute, in care elevul trebuie sa descopere, pas cu pas, indicii pentru a da de urma faptasului si a rezolva cu succes fiecare misiune. Cuprins Capitolul 1 - Primul caz rezolvat la … rece CLR - Sunetele limbii romane. Vocale si consoane MEM - Numerele naturale in concentrul 0-1 000 (recunoastere, formare, citire, numere pare si impare). Medii de viata (Polul Nord, Polul Sud) Capitolul 2 - Atentia la detalii CLR - Despartirea in silabe MEM - Numerele naturale in concentrul 0-1 000 (ordonarea numerelor). Medii de viata (padurea) Capitolul 3 - Sapand dupa indicii CLR - Formarea cuvintelor. Scrierea corecta a cuvintelor. MEM - Adunarea si scaderea numerelor in concentrul 0-1 000, fara trecere peste ordin. Alcatuirea corpului la animale Capitolul 4 - in cautarea musetelului disparut CLR - Cuvinte cu sens asemanator. Cuvinte cu sens opus MEM - inmultirea in concentrul 0-100. Mentinerea starii de sanatate Capitolul 5 - O disparitie extra-misterioasa CLR - Semnele de punctuatie (punct, semnul intrebarii, semnul exclamarii, virgula). Scrierea corecta a cuvintelor care contin consoana m inainte de b si p MEM - impartirea cu rest 0 in concentrul 0-100. Proba inmultirii. Proba impartirii Capitolul 6 - Un caz memorabil CLR - Alfabetul limbii romane MEM - Probleme care se rezolva prin operatii de adunare si/sau scadere, inmultire, impartire. Corpuri geometrice (cub, cuboid, cilindru, sfera, con)