Informatica. Suport teoretic si exercitii aplicative. Clasa a VI-a

Editura: Intuitext
Autor(i) Daniel Popa
Categoria: EducativAuxiliare scolare Clasa a-VI-aInformatica si TICClasa a-VI-aInformatica si TIC
ISBN: 978-606-8681-90-0
Cod produs: Intuitext-6-03
An Aparitie: 2018

Informatica. Suport teoretic si exercitii aplicative. Clasa a VI-a

Auxiliarul este conform cu Programa scolara pentru disciplina Informatica si TIC si este structurat in 6 unitati de invatare: Ne reamintim din clasa a V-a! – o binevenita reactivare a cunostintelor dobandite in clasa a V-a. Internet  - unde elevii vor invata despre protectia datelor personale, siguranta pe Internet si comunicare prin e-mail. Animatii grafice si modele 3D – introduce elevii in lumea fascinanta a realizarii animatiilor, a crearii desenelor 3D si a realitatii virtuale. Prezentari – care pregateste elevii sa realizeze si sa sustina o prezentare, acestia avand posibilitatea de a studia si compara trei aplicatii destinate realizarii prezentarilor. Algoritmi –  introduce noi posibilitati pentru descrierea algoritmilor si deschide poarta spre programarea robotilor prin intermediul mediilor prezentate. Solutii – ajuta elevul in rezolvarea exercitiilor propuse.   Unicitatea acestui auxiliar consta in: demonstratiile video cu ajutorul carora elevii observa cum se rezolva diferite sarcini pas cu pas: de la crearea unui cont de e-mail, pana la realizarea unor filme scurte, animatii si folosirea mediului de programare Blockly. notiunile noi beneficiaza de exercitii si probleme rezolvate care ajuta elevul in asimilarea lor. Toate problemele de algoritmica beneficiaza de indicatii care indruma elevul spre gasirea rapida si corecta a solutiilor. In acest fel, se pune accent pe  dezvoltarea gandirii algoritmice, exersarea graduala a notiunilor de TIC si consolidarea notiunilor dobandite.   Va invitam sa rasfoiti auxiliarul Informatica si TIC, autor Daniel POPA si veti descoperi un instrument util in insusirea notiunilor de informatica si TIC pentru elevul de clasa a VI-a, un reper pentru cadrul didactic, o solutie pentru parintii preocupati de formarea si dezvoltarea propriilor copii.