Atlas didactic de istorie Editia a II-a

Editura: Universitara
Autor(i) Vasile Pascu
Categoria: EducativEnciclopedii. Atlase. AlbumeAtlasePedagogie si metodicaAtlase scolare
ISBN: 978-606-28-0479-4
Cod produs: Universitara-0071
An Aparitie: 2016

Atlas didactic de istorie Editia a II-a

ATLAS DIDACTIC DE ISTORIE Prezentul "Atlas didactic de istorie" este destinat invatamantului gimnazial si liceal si a fost elaborat conform continutului manualelor s programei de Istorie pe care le folosesc elevii si profesorii la clasa. Prezentarea hartilor a fost facuta in mod didactic adica pe intelesul elevilor in asa fel incat sa fie usor de folosit si sa ofere informatii cat mai complexe asupra evenimentului mentionat. S-a folosit putin Legenda cu explicarea semnificatiei semnelor grafice de pe harta aceasta fiind transferata direct pe harta cu scopul intelegerii mai rapide a desfasurarii evenimentelor precum si pentru formarea unei imagini de ansamblu corecta asupra acestora. Textul si imaginile conexe fiecarei harti au menirea de a oferi cea mai mare parte a informatiei istorice prezentata spatial de hartile atlasului. Lucrarea este o sursa de informatii istorice care completeaza pe cea reprezentata de manualele de istorie si explicatiile profesorilor oferite elevilor in timpul orelor de curs.