Evaluare Nationala clasa a VI-a. Limba si comunicare. Modele de teste pentru limba romana si limba engleza (L1)

Editura: Niculescu
Autor(i) Mariana CheroiuNicoleta Kuttesch
Categoria: EducativAuxiliare scolareEvaluareClasa a-VI-aRomana
ISBN: 978-973-748-849-7
Cod produs: Niculescu-0369
An Aparitie: 2014
Format: 16 x 23

Aceasta lucrare se adreseaza elevilor care se pregatesc pentru sustinerea Evaluarii Nationale de la sfarsitul clasei a VI-a. Modelele de teste propuse de autoare sunt construite transdisciplinar si au ca scop evaluarea abilitatilor de intelegere si explorare a unor texte in limba romana si in limba engleza abordand teme specifice elevilor de clasa a VI-a. Astfel fiecare test propune doua texte (unul in romana si unul in engleza) care au o tema comuna si pe care elevii le vor folosi ca suport pentru rezolvarea unor probleme din universul lor imediat. Aceste texte sunt insotite de itemi care evalueaza: intelegerea textelor-suport propuse; folosirea informatiei din aceste texte pentru rezolvarea unor situatii asemanatoare cu cele din viata reala. De asemenea testele sunt insotite de sugestii de rezolvare a cerintelor care sa ii ajute pe elevi sa verifice corectitudinea raspunsurilor date.

e-librariescolara.ro © 2018