Fram ursul polar Rasfoieste

Fram ursul polar
Editura: Aramis
Autor(i) Cezar Petrescu
Categoria: Literatura pentru eleviCarti pentru premiiCarti cu pret special
ISBN: 978-606-706-160-4
Cod produs: Aramis-720
An Aparitie: 2015
Format: 285X205

Fram ursul polar

O carte clasica a literaturii romane pentru copii, bogat ilustrata si editata in conditii grafice deosebite, Fram, ursul polar isi poarta cititorii din tinuturile polare in lumea fascinanta a circului, in compania unor personaje memorabile. Prins de eschimosi pe cand era doar un pui si vandut pe zece sticle de rom, ursul Fram este nevoit sa lase in urma taramul gheturilor vesnice si sa invete sa dea reprezentatii in arena circului. Curand, devine vedeta circului Srutki, iubit deopotriva de copii si adulti pentru firea lui blanda si acrobatiile care „starneau minunare si veselie”. Anii trec si, cuprins de dorul pustiurilor inghetate in care se nascuse, Fram isi pierde brusc insufletirea si capacitatea de a face giumbuslucuri. Cu ajutorul unui fost vanator de ursi, devenit aparator al acestora, este trimis inapoi in oceanul polar si lasat sa traiasca pe o insula nepopulata. Aici, insa, prietenosul urs alb isi da seama ca legaturile sale cu oamenii nu pot fi rupte prea usor.

e-librariescolara.ro © 2019