Geografie, manual pentru clasa a V-a

Cod produs: Aramis-1243
An Aparitie: 2017

Geografie, manual pentru clasa a V-a

Acest manual este realizat integral dupa o structura logica considerata optimapentru varsta elevilor de clasa a V-a. Informatiile stiintifi ce sunt actualizate siexplicate ireprosabil, in propozitii si fraze scurte, adresate direct elevilor si carenu pun probleme de intelegere. Majoritatea notiunilor stiintifi ce sunt insotite deo bogata documentare (fotografi i, harti, grafi ce, tabele, texte etc.) si de exercitiipractice. Domeniile de continut din programa sunt impartite in manual in mai multeunitati de invatare, fi ecare unitate fi ind compusa din mai multe lectii. Fiecarelectie este structurata in mai multe secvente sau sectiuni, in functie de competentelepe care urmeaza sa le formeze si de cunostintele pe care urmeaza sale transmita, intitulate: Aminteste-ti!, Retine, Exerseaza, Clubul micilor geografi, Proiect in echipa si Stiati ca.Va garantam: • Exceptionala calitate a con tinutului • Competenta recunoscuta a au to rilor • Tinuta grafi ca de exceptie• Prin structura, manualul are un pronuntat caracter interactiv. • Limbajul este adaptat varstei elevilor. • Predomina activitatile de in va tare centrate pe elevi. • Informatia stiintifi ca este actua lizata. • Manualul propune o mare va rietate de itemi pentru evaluare. • Cunostintele si abilitatile dobandite de elevi sunt aplicate in situatii de viata. • Elevii descopera legaturile dintre geografi e si celelalte stiinte. • Realitatile geografi ce pot fi descrise de catre elevi prin fo losirea unornotiuni din matematica si din alte stiinte, ceea ce ii confera manualului un caractertransdisciplinar. • Utilizarea calculatorului de catre elevi in documentarea si investigareageografi ca.Contine CD cu editia digitala a manualului.