Limba si literatura romana caiet de lucru pentru clasa a VI-a Rasfoieste

Limba si literatura romana caiet de lucru pentru clasa a VI-a
Editura: Taida
Autor(i) Mihaela DobosMona Cotofan
Categoria: EducativAuxiliare scolare Clasa a-VI-aRomanaMegasales
ISBN: 978-606-514-442-2
Cod produs: Taida-030
An Aparitie: 2018

Limba si literatura romana caiet de lucru pentru clasa a VI-a

Continuand calatoria inceputa in clasa a V-a, va propunem un nou Caiet de lucru, o solutie agreabila si eficienta de parcurgere ludica, dar temeinica a programei scolare, in care invatarea este gandita dinamic si interactiv, din perspective variate. Cartea incepe cu Testele initiale - menite a improspata notiuni si competente dobandite in anul scolar anterior – si continua cu cinci capitole care acopera cele cinci mari competente din programa scolara si domeniile de continut asociate acestora: Comunicarea orala, Lectura, Redactarea, Elemente de constructie a comunicarii si Elemente de interculturalitate. Aceasta structura lineara este justificata de faptul ca auxiliarul de fata va fi utilizat ca o completare si o consolidare a lectiilor din manualul pentru care fiecare profesor a optat, iar parcurgerea lui trebuie sa se plieze firesc pe ordinea unitatilor din manual, fara a bulversa elevul. Fiecare capitol este introdus printr-o secventa de Repere metodologice - In atentia profesorului!, constand in decupajul din programa scolara careia ii corespunde, in scopul unei articulari firesti a activitatilor de invatare propuse de noi cu obiectivele fiecarei lectii proiectate de profesor. Un prim element de noutate al lucrarii de fata il reprezinta organizarea capitolelor dupa un algoritm metodologic care presupune mai multe forme de invatare: Lucru in clasa. Propuneri de activitati moderate de profesor; Exercitii de rezolvat in clasa. Lucru independent - in atentia elevului; Exercitii de rezolvat in clasa. Lucru in perechi sau in echipe; Exercitii de fixare a noilor continuturi si de exersare a competentelor dobandite. Lucru pentru acasa – in atentia elevilor si a parintilor; Exercitii de performanta. Lucru suplimentar – pentru concursuri scolare si olimpiade; Recapitulare. Lucru in clasa. Al doilea element de noutate - absolut util in contextul incurajarii evaluarii motivante/a autoevaluarii, precum si al implicarii active a parintilor in monitorizarea progresului scolar al elevului – il reprezinta plasarea la finalul fiecareia din secventele de invatare a unei Fise de evaluare (completata de profesor pentru fiecare elev in parte), a unei Fise de autoevaluare (completata de elevul insusi), respectiv a unei Fise de apreciere din partea parintilor (completata de parinti pe baza observarii comportamentului elevului in raport cu temele si cu scoala). In plus, cele 20 de teste sumative insotite de repere de raspuns care incheie cartea completeaza tabloul didactic al Caietului de lucru pentru clasa a VI-a, oferindu-i elevului prilejul de a parcurge transversal si gradual toate etapele invatarii, fiecare fiind ordonat in trei „momente” - Fii atent la text!, Fii exact!, Fii creativ! – care armonizeaza cele trei dimensiuni ale disciplinei: limba, comunicare, literatura. Prin urmare, Caietul de lucru pentru clasa a VI-a este o invitatie prietenoasa si profesionista de patrundere in neasteptata lume a literaturii, de descoperire logica, interactiva si constienta a resurselor variate ale comunicarii, de intoarcere a copilului la bucuria de a invata.