Literatura pentru elevi

Diploma cadou10 basme mitologice..
O cearta mare se scornise intre Zeus si oameni. Titanul Prometeu, cel cu minte multa, tinea cu acest..
Diploma cadouA doua carte a junglei..
Diploma cadouAccidentul..
O frumoasa poveste de dragoste desfasurata incet, in stilul lui Sebastian. Mai incet decat sentiment..
Diploma cadouAccidentul (Clasic de lu..
In ziua de 29 mai 1945, la Bucureşti, a avut loc un accident stupid. Un camion curma viaţa scriitoru..
Diploma cadouAdam si Eva..
Liviu Rebreanu, prozatorul bolovanos, arid, non-stilist – cum era considerat de critica traditionala..
Diploma cadouAddison Cooke si mormant..
In aceasta noua aventura superhaioasa, Addison Cooke si prietenii lui reusesc sa scape de gangster s..
Garabet Ibraileanu (1871-1936), critic literar, eseist, traducator si romancier, a fost profesor de ..
„Mi se spune ca sunt psiholog: e fals, eu nu sunt decat un realist in sensul cel mai inalt al cuvant..
Diploma cadouAforisme asupra intelepc..
Intelepciunea vietii o iau aici in intelesul obisnuit al cuvantului, fara vreo metafizica transcende..
Diploma cadouAgnes Grey..
„Agnes Grey este „naratiunea in proza desavarsita a literaturii engleze. [...] Daca Anne Brontë ar m..
Diploma cadouAlba-ca-Zapada..
A fost odata ca niciodata, in miezul iernii, o regina care sedea la fereastra si cosea. Privind de l..
Diploma cadouAlexandru Lapusneanu - A..
..
Diploma cadouAli Baba si cei 40 de ho..
..
Lewis Carroll (pseudonimul lui Charles Lutwidge Dodgson) a fost un prozator, matematician, logician,..
Diploma cadouAlice in Tara minunilor..
In luna iulie 1862, Lewis Carroll a facut o partida de canotaj cu cele trei fiice ale pastorului Lid..
Diploma cadouAlice in Tara Minunilor..
Copiii adora povestile, iar cele clasice au fost intotdeauna printre favoritle lor. Totusi, uneori, ..
Diploma cadouAlice in tara oglinzilor..
Personajul din proza lui Lewis Carroll iese in evidenta prin permanenta curiozitate. Alice nu are as..
Diploma cadouAmandoi..
Amandoi Capitolul I CIUFU Capitolul II Stapana cu servitoarea Capitolul III Cinci minute Capitolul I..
Diploma cadouAmintiri din copilarie -..
Amintiri din copilarie este una dintre principalele lucrari ale scriitorului roman Ion Creanga. Cea ..
"Amintirile alcatuiesc pagini literare, pline de emotionante si fermecatoare evocari din copilaria p..
e-librariescolara.ro © 2018