Literatura pentru elevi

Lecturile scolarului cla..
Aceasta carte este una alcatuita din multe altele (fragmente sau scrierea integrala) adunate intr-o ..
Lecturile scolarului cla..
Lecturile scolarului clasa a III-a continua seria antologiilor pentru ciclul primar. Elevii vor gasi..
Lecturile scolarului cla..
O antologie de texte literare pentru clasa a IV-a trebuie sa contina, in primul rand, lecturile reco..
Lecturile scolarului cla..
Scriind aceste randuri, gandul ma poarta spre vremurile copilariei, cand impreuna cu colegii mei de ..
Lecturile scolarului cla..
O, ce veste minunata; Trei pastori; Cantec de stea; Plugusorul; Florile dalbe; Steaua sus rasare; So..
10 basme mitologice..
O cearta mare se scornise intre Zeus si oameni. Titanul Prometeu, cel cu minte multa, tinea cu acest..
20 000 de leghe sub mari..
20. 000 de leghe sub mari - Jules Verne - Editura Mondoro - Gramar Anul 1866 fusese insemnat printr-..
365 de povesti fabuloase..
Accidentul..
O frumoasa poveste de dragoste desfasurata incet, in stilul lui Sebastian. Mai incet decat sentiment..
Adam si Eva..
Liviu Rebreanu, prozatorul bolovanos, arid, non-stilist – cum era considerat de critica traditionala..
Adela..
Garabet Ibraileanu (1871-1936), critic literar, eseist, traducator si romancier, a fost profesor de ..
Adela..
Daca ar fi sa admitem fara rezerve jocul scriptural, atunci Adela este unul dintre putinele romane c..
Adolescentul..
„Mi se spune ca sunt psiholog: e fals, eu nu sunt decat un realist in sensul cel mai inalt al cuvant..
Aforisme asupra intelepc..
Intelepciunea vietii o iau aici in intelesul obisnuit al cuvantului, fara vreo metafizica transcende..
Agnes Grey..
„Agnes Grey este „naratiunea in proza desavarsita a literaturii engleze. [...] Daca Anne Brontë ar m..
Ali Baba si cei 40 de ho..
..
Alice in Tara din oglind..
Lewis Carroll (pseudonimul lui Charles Lutwidge Dodgson) a fost un prozator, matematician, logician,..
Alice in Tara Minunilor..
Copiii adora povestile, iar cele clasice au fost intotdeauna printre favoritle lor. Totusi, uneori, ..
Alice in tara minunilor..
O poveste minunata ce nu mai are nevoie de explicatii, mai ales dupa ce a fost atat de ecranizata. I..
Alice in tara minunilor..
Alice, fetita cu imaginatie nestavilita, patrunde in doua lumi fantastice si minunate, in care desco..
e-librariescolara.ro © 2017