Literatura pentru elevi

Contele de Monte Cristo..
Copiii adora povestile, iar cele clasice au fost intotdeauna printre favoritle lor. Totusi, uneori..
Padureanca - Ioan Slavic..
Ioan Slavici este, alături de Mihai Eminescu, Ion Creangă şi I.L. Caragiale, unul dintre clasicii re..
20 000 de leghe sub mari..
20. 000 de leghe sub mari - Jules Verne - Editura Mondoro - Gramar Anul 1866 fusese insemnat printr-..
365 de povesti fabuloase..
Accidentul..
O frumoasa poveste de dragoste desfasurata incet, in stilul lui Sebastian. Mai incet decat sentiment..
Adam si Eva..
Liviu Rebreanu, prozatorul bolovanos, arid, non-stilist – cum era considerat de critica traditionala..
Adela..
Garabet Ibraileanu (1871-1936), critic literar, eseist, traducator si romancier, a fost profesor de ..
Adela..
Daca ar fi sa admitem fara rezerve jocul scriptural, atunci Adela este unul dintre putinele romane c..
Adolescentul..
„Mi se spune ca sunt psiholog: e fals, eu nu sunt decat un realist in sensul cel mai inalt al cuvant..
Aforisme asupra intelepc..
Intelepciunea vietii o iau aici in intelesul obisnuit al cuvantului, fara vreo metafizica transcende..
Agnes Grey..
„Agnes Grey este „naratiunea in proza desavarsita a literaturii engleze. [...] Daca Anne Brontë ar m..
Ali Baba si cei 40 de ho..
..
Alice in Tara Minunilor..
Copiii adora povestile, iar cele clasice au fost intotdeauna printre favoritle lor. Totusi, uneori, ..
Alice in tara minunilor..
O poveste minunata ce nu mai are nevoie de explicatii, mai ales dupa ce a fost atat de ecranizata. I..
Alice in tara minunilor..
Alice, fetita cu imaginatie nestavilita, patrunde in doua lumi fantastice si minunate, in care desco..
Alice in tara oglinzilor..
Personajul din proza lui Lewis Carroll iese in evidenta prin permanenta curiozitate. Alice nu are as..
Amintiri din Casa mortil..
„Romanul dostoievskian este romanul singuratatii omenesti. El exprima tulburarea, incoerenta, nelini..
Amintiri din copilarie..
Amintiri din copilarie este una dintre principalele lucrari ale scriitorului roman Ion Creanga. Cea ..
Amintiri din copilarie..
Ion Creanga (1837-1889), cel mai mare povestitor roman, este unul dintre clasicii literaturii romane..
Amintiri din copilarie -..
e-librariescolara.ro © 2017