A murit Luchi… (ediţia 2018)

Editura: Polirom
Categoria: Literatura pentru eleviCarti pentru premii
ISBN: 978-973-46-7368-1
Cod produs: Polirom-061
An Aparitie: 2018

A murit Luchi… (ediţia 2018)

Avem cu toţii cărţi care ne-au marcat copilăria. Pentru cei mai mulţi dintre părinţii de astăzi, A murit Luchi... e una dintre acestea. Iar dacă unii nu au descoperit-o cu ani în urmă, acum au prilejul să o citească şi să se minuneze ca nişte copii, alături de copiii lor. A murit Luchi… este povestea copilăriei unei fetiţe aflate în faţa unui moment important din viaţa sa, începerea şcolii. Ea este eroina unor întîmplări hazlii, dar şi emoţionante, petrecute în vechiul tîrg al Iaşului, dar care conturează acel univers idilic propriu fiecărui copil. Dornică să meargă la şcoală, Luchi îşi va da seama încă din prima zi că lumea sa, plină de „mistere şi minunăţii”, este pe cale să fie uitată, ea însăşi transformîndu-se într-o elevă cuminte şi ordonată, pe nume… Casian Alexandra.

e-librariescolara.ro © 2019