Calatorie pe luna. Portalul magic nr. 8 edita a II-a

Cod produs: Paralela-511
An Aparitie: 208

Calatorie pe luna. Portalul magic nr. 8 edita a II-a

Seria PORTALUL MAGIC Extrem de apreciate de parinti, de profesori, dar mai ales de copii, cartile din seria Portalul magic, ale celei mai populare autoare americane Mary Pope Osborne, au realizat un lucru cu adevarat magic: i-au facut pe foarte multi copii intre sase si doisprezece ani sa fie pasionati de lectura, inaripandu-le imaginatia. Tocmai de aceea Portalul magic a ajuns sa ocupe locul intai in topul celor mai citite carti din lume. Vandute in zeci de milioane de exemplare, aceste carti au devenit lecturi suplimentare obligatorii in cele peste 50 de tari in care au fost traduse. Jack si sora lui mai mica, Annie, calatoresc in timp si spatiu dintr-o casuta secreta, plina cu carti, descoperita intr-un copac fabulos. Fiecare carte deschisa ii face sa treaca intr-o alta lume, ca printr-un portal magic, oferindu-le astfel prilejul sa devina ei insisi personajele unor aventuri pe parcursul carora vor intalni creaturi uimitoare, personaje si realitati din epoci istorice diferite. Cartile din seria Portalul magic sunt de fapt un pretext epic de a largi cunoasterea si inteligenta copiilor, de a le oferi informatii surprinzatoare pentru ei din lumea de azi, de ieri si de maine. #8. Calatorie pe Luna Jack este trezit in creierii noptii de sora lui, Annie, pentru a se duce la casuta din copac si a descoperi ultimul lucru special. Ajunsi acolo, vad o carte despre Luna si, atingand-o, sunt propulsati in viitor, intr-o baza selenara. Gasind echipamente spatiale adecvate, fac o calatorie pe suprafata Lunii, ajutati si de un vehicul peste care dau intr-un crater. Se intalnesc si cu un om selenar si sunt in pericol de a fi izbiti de un meteorit. Descopera cu uimire cat de diferita e Luna fata de Pamant si, dupa ce gasesc al patrulea obiect cu M, se intorc pe Pamant. Unde, ajutandu-se de toate cele patru obiecte gasite in ultimele calatorii, reusesc sa rupa vraja si s-o elibereze pe Morgan.

e-librariescolara.ro © 2019