Limba si literatura romana. Manual pentru clasa a IV-a. Semestrul I + II

Editura: Intuitext
Autor(i) Stefan PacearcaMirela MihaescuAnita DulmanCrenguta AlexeOtilia Brebenel
Categoria: EducativManuale scolareClasa a-IV-aRomana
ISBN: 978-606-8681-63-4
Cod produs: Intuitext4-05
Disponibilitate: Indisponibil Discount: 10%

Pentru comenzi mai mari de 150 lei, livrarea se face gratuit prin Bookurier in Bucuresti si prin Posta Romana la nivel national, iar pentru comenzi mai mari de 200 de lei livrarea se face gratuit la nivel national prin Curier in orice localitate din tara.

• 9.99 lei/colet prin Posta Romana in orice localitate din tara, pentru comenzi mai mici de 50 lei
  • 11.99 lei/colet prin Posta Romana in orice localitate din tara, pentru comenzile mai mari de 50 lei

Limba si literatura romana. Manual pentru clasa a IV-a. Semestrul I + II

Manualul de Limba si literatura romana pentru clasa a IV-a este elaborat in concordanta cu prevederile programei, angajand capacitatile operationale cu privire la formarea si dezvoltarea personalitatii elevilor prin intermediul unor sarcini de invatare adecvate. Autorii au acordat atentie maxima corectitudinii stiintifice si actualizarii informatiei oferite explicit prin texte, suporturi vizuale, audio si resurse multimedia. Manualul: respecta modelul comunicativ-functional al limbii romane. Prin abordarea didactica a continuturilor, manualul permite construirea unor situatii de invatare care sa conduca la dezvoltarea progresiva a tuturor competentelor specifice prevazute de programa precum si a celor transversale, necesare in viata cotidiana, incurajand creativitatea, gandirea critica si dezvoltarea puterii de decizie. este structurat pe unitati de invatare. Fiecare unitate de invatare abordeaza comunicarea din perspectiva complexa, ingloband procesele de receptare a mesajului oral si scris precum si cele de exprimare orala si scrisa. este instrumentul de lucru al elevului, propunand o invatare centrata pe elev, conceputa ca o experienta personala la care elevul este participant activ. Elevii sunt pusi in situatia de a citi, de a scrie despre ceea ce citesc, de a vorbi despre ceea ce citesc si scriu. Starneste interesul pentru lectura al elevilor si indrumarea acestora catre opere potrivite varstei lor. Textele si materialele-suport sunt adaptate la particularitatile de varsta ale elevilor, raspund intereselor si curiozitatii lor. acorda atentie procesului de evaluare si asigura corectitudinea stiintifica a itemilor de evaluare si autoevaluare. Fiecare unitate contine probe de evaluare, prin intermediul carora itemii evalueaza informatia relevanta. Probele de evaluare vizeaza implicarea elevului in dezvoltarea unor competente transversale, si anume de autoevaluare. Totodata, sunt prevazute activitati de reglare a invatarii, prin care elevii sunt motivati sa revina asupra propriei activitati si inteleg valoarea formativa a feedback-ului. contribuie la dezvoltarea capacitatii proiective a elevilor, de luare a deciziilor si ofera contexte de aplicare a achizitiilor dobandite de elevi, prin intermediul proiectelor propuse.

e-librariescolara.ro © 2020