Biologie - Manual pentru clasa a V-a

Autor(i) Rozalia Nicoleta StatescuViorica Broasca
Categoria: EducativManuale scolareClasa a-V-aBiologie
Cod produs: Intuitext5-04

Pentru comenzi mai mari de 150 lei, livrarea se face gratuit prin Bookurier in Bucuresti si prin Posta Romana la nivel national, iar pentru comenzi mai mari de 200 de lei livrarea se face gratuit la nivel national prin Curier in orice localitate din tara.

• 9.99 lei/colet prin Posta Romana in orice localitate din tara, pentru comenzi mai mici de 50 lei
  • 11.99 lei/colet prin Posta Romana in orice localitate din tara, pentru comenzile mai mari de 50 lei

Biologie - Manual pentru clasa a V-a

Activitati variate de invatare prin descoperire: observatii, investigatii, masuratori, documentare, colectare si interpretare de informatii. Experimente virtuale. Toate tipurile de itemi pentru evaluare. Explicarea clara a conceptelor cheie intr-un mod intuitiv. Manualul de biologie pentru clasa a V-a are o abordare didactica cu accent pe descoperirea si explorarea notiunilor noi, sustinand tranzitia de la ciclul primar la cel gimnazial. Activitatile de invatare, care au la baza suporturi intuitive extrem de variate, sugereaza modalitati prin care pot fi exersate si formate competentele specifice disciplinei, elevii fiind pusi in situatia de a aplica in noi contexte cunostintele dobandite in cadrul lectiei. La conceptia manualului s-au luat in considerare numarul de ore prevazute de programa scolara si procentul de 75% alocat formarii competentelor specifice, restul de 25% reprezentand timp la dispozitia cadrului didactic. Manualul de biologie este conceput pentru elev, centrat pe posibilitatile sale, transformandu-l in subiect activ al invatarii, oferindu-i posibilitatea de a descoperi  sistemele biologice, procesele si fenomenele caracteristice factorilor biotici si abiotici. S-a avut in vedere  dezvoltarea creativitatii, a spiritului de investigatie, dar si a celui de echipa. Manualul de biologie are prevazute pagini pentru explicarea conceptelor-cheie din lectii, facilitand astfel intelegerea notiunilor prezentate. Prin procesul de predare-invatare-evaluare, unitatile de invatare ofera elevilor contexte de familiarizare cu notiunile noi, de consolidare a deprinderilor si a abilitatilor, de evaluare si autoevaluare a capacitatilor proprii in vederea dobandirii competentelor specifice. In construirea instrumentelor de evaluare s-a avut in vedere utilizarea tuturor tipurilor de itemi, tinand cont de specificul competentelor de evaluat. Varianta digitala este interactiva si conceputa intr-o forma atractiva care sa-l stimuleze pe elev spre studierea disciplinei. Este similara variantei tiparite a manualului, respectand continutul stiintific, ordinea temelor si stilul grafic. Secventele de invatare propun elevului implicarea in activitati de cercetare prin: observatii, investigatii, masuratori, documentare, colectare si interpretare de informatii, dar si in realizarea de activitati practice, experimente.

e-librariescolara.ro © 2020