Biologie. Manual pentru clasa a V-a

ISBN: 978-606-727-429-5
Cod produs: Sigma-0323

Biologie. Manual pentru clasa a V-a

Trasaturile care dau coerenta si originalitate prezentului manual sunt: 1. Incurajarea desfasurarii orelor in contexte nonformale prin lecturarea unor texte care redau aspecte din ecosisteme si prin recomandari privind stimularea desfasurarii orelor intr-un spatiu natural (parc, padure, livada etc.). 2. Abordarea cunostintelor prin interactivitate, facandu-se apel la gandirea logica si la intelegerea notiunilor, incurajandu-se analiza unor aspecte din ecosis­teme si prognosticarea prin idei argumentate a unor consecinte ale activitatii omului asupra vietuitoarelor si argumentarea ideilor. 3. Tratarea diferentiata a elevilor, la finalul fiecarei lectii existand sarcini de lucru cu diferite grade de dificultate care dau posibilitatea cadrelor didactice sa lucreze diferentiat cu elevii, in functie de abilitatile lor. In concluzie, manualul propune un demers didactic ce sustine constructia constienta, participativa a invatarii, un parcurs didactic ponderat si flexibil, care face ca efortul elevilor sa fie echilibrat, pe masura particularitatilor individuale ale fiecaruia.