Limba franceza L2 (cls. a VII-a)

Editura: Sigma
Autor(i) Dan Ion NastaV. PausR. Mladinescu
Categoria: EducativFrancezaManuale scolareClasa a-VII-aFranceza
ISBN: 973-8068-88-6
Cod produs: Sigma-0246
Editia: 1

Limba franceza L2 (cls. a VII-a)

Este o metodă de invăţare a limbii franceze pentru clasa a VII-a, a doua limbă de studiu. Mon livre de francais conţine 9 unităţi centrate pe situaţii de comunicare uzuală (având următoarele teme: ecologia şi protecţia mediului, natura, familia, tinerii şi cărtile, viaţa cotidiană, vârsta, relaţiile dintre adolescenţi…). Pe lângă aceste unităţi în manual apar trei lecţii de sinteză: recapitularea iniţială şi cele două bilanţuri. Fiecare unitate este concepută ca suport pedagogic şi cultural pentru 6-7 ore de învăţare-predare. Primul obiectiv al acestui manual realizarea progresului prin întărirea cunoaşterii şi a abilităţilor de a utiliza corect limba franceză. Al doilea obiectiv constă în descoperirea diverselor contexte de comunicare în limba franceză. Ilustraţia este potrivită vârstei elevilor şi, de cele mai multe ori, oferă un suport pentru conversaţie.

e-librariescolara.ro © 2020