Educatie tehnologica. Manual (cls. a VIII-a)

Editura: Sigma
Autor(i) Mihai NedelcuEliza ConstantinFelicia VisanMarius Visan
Categoria: EducativManuale scolareClasa a-VIII-aEducatie tehnologica
ISBN: 973-8068-78-9
Cod produs: Sigma-0208
Editia: 1
Format: 205mm x 260mm

Educatie tehnologica. Manual (cls. a VIII-a)

Manualul respecta ideea ca “educatia tehnologica” este o specialitate interdisciplinara nascuta din necesitatea omului modern de a se pune in acord cu noile tehnologii, oferind elevului posibilitatea de a stii sa prelucreze si sa utilizeze datele si informatiile si, totodata, reperele necesare orientarii profesionale. Cele trei module care structureaza manualul sunt: 1. Energie, electrotehnica, electronica ; 2. Tehnologia informatiei ; 3. Domenii profesionale. Fiecare modul este alcatuit din mai multe capitole finalizate prin teste de evaluare si teme care au calitatea de a verifica fixarea notiunilor si de a face o legatura intre cunostintele teoretice si potentialele aplicatii practice din cotidian. Ilustratia beneficiaza de claritate, de cromatica sugestiva si adecvata, de amplasare potrivita in pagina, reusind sa sprijine in mod util textul.

e-librariescolara.ro © 2020