Matematica. Breviar teoretic. Exercitii si teste de evaluare pentru bacalaureat (M2)

Editura: Niculescu
Autor(i) Petre SimionVictor Nicolae
Categoria: BacalaureatEducativAuxiliare scolare Clasa a-XII-aMatematicaMatematica
ISBN: 978-606-38-0169-3
Cod produs: Niculescu-0394
An Aparitie: 2015
Format: 16 x 23 cm

Consultant: Prof. univ. dr. mat. em. OCTAVIAN STANASILA Lucrarea se adreseaza elevilor din clasele a IX-a – a XII-a, filiera teoretica M2 si filiera tehnologica. Prin structura si prin continuturi, acest auxiliar propune elevilor o abordare de fond a pregatirii examenului de bacalaureat, constituindu-se intr-un ghid necesar profesorului in activitatea de recapitulare a materiei din ciclul liceal. Recapitularea se face pe teme, acopera lista de continuturi si competentele de evaluat precizate in programa de bacalaureat. Fiecare tema recapituleaza o lista de continuturi, iar setul de exercitii si probleme succesiv urmareste invatarea pe competente. Certificarea a ceea ce stie elevul se realizeaza, la fiecare tema, prin unul-doua teste de (auto)evaluare. Urmeaza 42 de variante de subiecte tip bacalaureat, care se vor exemplificari ale standardelor de evaluare asociate celor de performanta. Parcurgerea ritmica a temelor, rezolvarea exercitiilor si problemelor, precum si a variantelor de teste propuse reprezinta o abordare care va asigura succesul elevilor la examenele ce urmeaza.