Matematica. Aritmetica, algebra, geometrie. Clasa a V-a. Consolidare. Partea I. Editia 2018 Rasfoieste

Editura: Paralela 45
Autor(i) Maria ZahariaDan ZahariaSorin Peligrad
Categoria: EducativAuxiliare scolareClasa a-V-aMatematica
ISBN: 978-973-47-2761-2
Cod produs: Paralela-407
An Aparitie: 2018

SAU

Esti interesat de acest produs? Trimite adresa de e-mail si numarul de telefon, iar noi te vom contacta pentru detalii.

Telefon:

Cantitate:

Trimite cererea

Avizat M.E.N. conform O.M. nr. 3530/04.04.2018 Seria de lucrari MATE 2000 CONSOLIDARE, destinata claselor de gimnaziu, respecta toate cerințele programei școlare actuale de matematica referitoare la competențe generale, competențe specifice și conținuturi, oferind sugestii metodologice dintre cele mai atractive. Astfel, pentru fiecare capitol din programa sunt prevazute: – un text teoretic minimal și obligatoriu, ca rezumat al conținuturilor invațarii propuse de programa școlara și care cuprinde noțiuni și relații (introduse prin definiții și notații corespunzatoare), proprietați (teoreme, propozitii etc.), metode (reguli de calcul, algoritmi de lucru etc.). Pentru a fi bine ințelese și reținute de elevi, toate acestea sunt insoțite de exemple și modele de rezolvari; – un text teoretic neobligatoriu, destinat aprofundarii suplimentare de catre elevii capabili de performanța a conținuturilor propuse de programa pentru obținerea unor rezultate deosebite la concursuri și olimpiade școlare; – activitați de consolidare a invațarii, pentru lucrul la clasa și pentru acasa (afterschool, homeschooling), care grupeaza tipuri foarte diverse de exerciții și probleme pe trei niveluri progresive: 1) ințelegere; 2) aplicare și exersare; 3) aprofundare și performanța. Aceasta abordare didactica modulara permite aplicarea metodei interactive moderne de invațare centrata pe elev știu / vreau sa știu / am invațat; – utilizarea algoritmilor și conceptelor matematice de baza in activitatea practica (matematica aplicata in viața cotidiana) ca metoda moderna de invațare; – evaluari ale progresului invațarii prin teste de evaluare conforme cu standardele Ministerului Educației Naționale. Lucrarea de fața se adreseaza in special elevilor care doresc sa consolideze atat conținuturile prevazute de programa școlara prin exersarea unui numar mai mare și mai divers de exerciții și probleme, cat și sa aprofundeze conținuturi suplimentare.

e-librariescolara.ro © 2018