Matematica si explorarea mediului. Caiet pentru clasa a II-a (dupa manual MEN autor Olga Piriiala) Rasfoieste

Editura: Aramis
Autor(i) Rodica ChiranOlga ParaialaMihaela Ada Radu
Categoria: Clasa a-II-aMatematica si explorarea mediuluiAuxiliare compatibile manuale MinisterClasa a-II-aMatematica si explorarea mediuluiAutor O Pîrîială
ISBN: 978-606-009-084-7
Cod produs: Aramis-1322
An Aparitie: 2018

Caietul oferă o perspectivă unitară asupra conţinuturilor prevăzute în curriculum, facilitând aplicarea cunoştinţelor în diferite situaţii de viaţă și completând firesc activitățile propuse în manualul de Matematică și explorarea mediului, semnat de aceiași autori.
Lucrarea propune o abordare a învăţării care să permită elevului să-şi valorifice experienţa de viaţă prin rezolvarea de probleme simple. Situațiile de învățare completează ceea ce elevul a dobândit în clasa I , urmărind construirea concentrică a competenţelor ciclului de achiziţii fundamentale, prin gruparea conţinuturilor de matematică şi explorarea mediului în jurul unor teme care stârnesc interesul.
Sarcinile didactice presupun observare, analiză atentă, investigarea căilor de rezolvare, predicţie asupra rezultatelor, toate acestea constituindu-se în etape ale jocului didactic, atât de necesar şi la clasa a II-a.
Prin abodarea integrată a conţinuturilor programei şcolare, prin ancorarea sarcinilor didactice în realitatea imediată şi prin folosirea elementelor de joc , caietul oferă elevului instrumente de lucru utile pentru formarea competenţelor necesare în ciclul şcolar următor şi în studiul celorlalte discipline

Prietenul fugar
Bacalaureat 2024 - Limba si literatura romana