Sinteze de istorie si aplicatii cronologice pentru admiterea la Academia de Politie

Editura: Multimedia International
Autor(i) Paula Maria Darau
Categoria(i): Admitere academia de politie
ISBN: 978-606-584-058-4
Cod produs: PMD-003
An Aparitie: 2020

Lucrarea de fata isi propune sa fie un sprijin util tuturor elevilor care se pregatesc pentru admiterea la Academia de Politie. Se bazeaza pe cele sapte manuale alternative care reprezinta bibliografia de admitere in vigoare. Este un instrument de lucru care sa usureze munca de pregatire a elevilor, dat fiind faptul ca foarte multi elevi sunt speriati de ideea de a citit in paralel din atat de multe manuale. Am incercat sa adun intr-un singur loc cat mai multe informatii precum si sa le dau o forma coerenta. Consultand subiectele de la admitere de-a lungul timpului precum si foarte multe culegeri existente pe piata, am constat ca lucrarea de fata acopera tot necesarul de informatii. Am decis sa includ in carte si cateva exercitii cronologice la cerinta unor elevi de-ai mei, care au dificultati la retinerea datelor evenimentelor. Ei au constatat ca le retin mai usor daca scriu repetat aceste date. In concluzie, consider ca  poate fi folosita cu incredere in procesul de pregatire.

Autoarea