Sa dezlegam tainele textelor literare. Clasa a IV-a. Semestrul 1 Ars Libri Rasfoieste

Sa dezlegam tainele textelor literare. Clasa a IV-a. Semestrul 1  Ars Libri
Editura: Carminis
Autor(i) Luminita MincaCarmen Iordachescu
Categoria: Auxiliare scolare Clasa a-IV-aLimba romanaAuxiliare aprobate MEN 2018
ISBN: 978-973-123-339-0
Cod produs: Carminis-0329
An Aparitie: 2017
Format: 20.5 X 26 cm

Sa dezlegam tainele textelor literare. Clasa a IV-a. Semestrul 1 Ars Libri

Colecția bine-cunoscută continuă cu Să dezlegăm tainele textelor literare. Clasa a IV-a.
Realizată conform noii programe, aprobată prin O.M. nr. 5003/02.12.2004, lucrarea aplică viziunea interdisciplinară integrată, cu accent pe comunicare. Aceasta urmăreşte succesiunea temelor din manualul de Limba şi literatura română. Clasa a IV-a – Semestrul I.
Înţelegerea textelor literare şi aprofundarea noţiunilor învăţate se realizează prin modalităţi atractive şi antrenante: dialoguri, jocuri de rol ilustrative, activităţi în perechi sau în echipă. „Clubul de lectură“ propune texte captivante, inclusiv dintre cele solicitate în manual, pentru ca elevii să descopere plăcerea şi utilitatea lecturii.
Varietatea exerciţiilor şi a rubricilor propuse – pe teme familiare copiilor – îi ajută pe elevi în dobândirea competenţelor de comunicare, de receptare corectă a mesajului oral sau scris, prin folosirea precisă a cuvintelor şi exprimarea adecvată în situaţii concrete de comunicare, precum şi în redactarea unor scurte compuneri pe diverse teme.

e-librariescolara.ro © 2019