Caiet de vacanta pentru clasa a V-a Matematica Rasfoieste

Cod produs: Taida-071
An Aparitie: 2014

Caiet de vacanta pentru clasa a V-a Matematica

Stimati elevi, In elaborarea acestui caiet de vacanta, autorii au plecat de la ideea ca activitatea de invatare, in special la matematica, este un proces continuu care nu trebuie intrerupt nici macar in vacantele scolare. Preocuparea matematica din vacanta, desfasurata dupa un program riguros, are menirea de a va ajuta sa completati si sa aprofundati cunostintele si deprinderile acumulate in timpul activitatilor scolare. De asemenea, imbinand activitatile recreative specifice vacantei cu cele matematice independente, pe langa faptul ca veti asimila si cunostinte noi, va veti dezvolta si abilitati de autoinvatare si de autoevaluare. Caietul contine spatii generoase pentru rezolvarea exercitiilor si a problemelor direct in acesta. Fiind in vacanta, autorii au decis sa va amuzati putin si cu eroul nostru, Gigel. Caietul este conceput incat sa fie un spirijin util de lucru independent, acesta cuprinde exercitii si probleme placute si atractive, multe dintre ele fiind practice, dovedind inca o data ca matematica este ancorata in viata de zi cu zi si ca aceasta se face oriunde, oricand si oricum, asa cum a remarcat marele matematician roman Grigore C. Moisil. Dragi elevi, succes deplin in imbinarea placutului cu utilul!