Gramatica de Baza a Limbii Romane - editia a II-a

Cod produs: UnivEncic-005
Tip Coperta: Cartonata

Gramatica de Baza a Limbii Romane - editia a II-a

In editia a doua a Gramaticii de baza, autorii au completat si au explicat anumite pasaje ale primei editii, au corectat unele scapari, acolo unde au simtit ei insisi nevoia sau in punctele semnalate de cei care au scris despre Gramatica de baza in cei peste cinci ani scursi de la prima edisie. A beneficiat de o revizie atenta si Caietul de exercitii, la care s-a adaugat È™i un sumar detaliat.  Elaborată sub egida Academiei Române, la câţiva ani după Gramatica Academiei, Gramatica de bază a limbii române răspunde solicitării de a se realiza o lucrare mai simplă ca organizare ÅŸi mai redusă ca dimensiuni, incluzând datele esenÅ£iale pentru înÅ£elegerea structurii ÅŸi a funcÅ£ionării de ansamblu a limbii române.Recomand cu căldură această lucrare, pe care o consider valoroasă ÅŸi utilă nu numai pentru noutăţile pe care le conÅ£ine, ci mai ales pentru caracterul ei declarat explicativ, evidenÅ£iat prin raportarea constantă la tradiÅ£ia gramaticii româneÅŸti. Sunt convins că va trezi interesul tuturor acelora care sunt preocupaÅ£i de problematica actuală a domeniului: autori de manuale moderne, profesori, studenÅ£i, elevi. - Acad. Marius SalaCaietul de exerciÅ£ii care însoÅ£eÅŸte Gramatica de bază a limbii române este un instrument de lucru practic, destinat, în egală măsură, profesorilor ÅŸi elevilor, asigurând dirijarea studiului gramaticii atât către aspecte reprezentative, tipice pentru modelul propus de Gramatica de bază, cât ÅŸi către anumite dificultăţi de interpretare.Organizarea Caietului urmează, în general, structura Gramaticii ÅŸi conÅ£ine exerciÅ£ii de recunoaÅŸtere ÅŸi de analiză, exerciÅ£ii de construcÅ£ie, de segmentare, de interpretare a unor exemple, a unor situaÅ£ii aparent asemănătoare, precum ÅŸi teste-grilă.