Cum sa-ti schimbi adolescentul pana vineri. Editia a II-a

Cod produs: CVP-037
An Aparitie: 2018

Cum sa-ti schimbi adolescentul pana vineri. Editia a II-a

Schimbări frecvente de comportament, dezordine, certuri, lacrimi sunt doar câteva dintre simptomele ce apar în familie, odată ce copilul tău intră în faza adolescenţei. Dar le poţi combate eficient şi poţi schimba situaţia în doar 5zile. Îţi poţi transforma adolescentul rebel, ajutându-l să se pregătească pentru viaţă, ca să devină un adult responsabil şi fericit. Şi vei face acest lucru până vineri, urmând sfaturile pe care ţi le oferă dr. Leman în această carte. Astfel, vei obţine respectul şi chiar admiraţia adolescentului tău, vei stabili nişte reguli şi limite sănătoase, îţi vei învăţa copilul să nu mai fie egoist, să depăşească anii aceştia dificili cu încredere, îl vei pregăti pentru viaţă, oferindu-i cunoştinţe şi informaţii utile, şi vei deveni cea mai importantă persoană din viaţa sa.

Poate că ai reuşit să treci peste perioada crizelor de isterie şi peste primii ani de şcoală fără să-ţi pierzi minţile. Dar acum copilul tău dulce parcă s-a transformat într-o fiinţă complet nouă şi extraterestră un adolescent. Prin urmare, eşti pus în faţa unei alegeri: fie îţi trimiţi copilul la internat şi îl vizitezi abia când revine la normal adică peste vreo 10 ani, fie alegi să vă bucuraţi împreună de cei mai buni şi mai distractivi ani din viaţa lui. Până la urmă, totul depinde de cum îţi joci cărţile ca părinte.

Există soluţii pentru ca adolescenţii să poată trece cu bine peste tentaţiile acestei perioade, aşa încât să ajungă nişte adulţi împliniţi. Iar tu ai un rol foarte important în această transformare şi contezi mai mult decât ţi-ai închipui în viaţa adolescentului tău.

Psiholog, umorist, personalitate de radio şi televiziune şi orator cunoscut şi apreciat pe plan internaţional, dr. Kevin Leman a amuzat un public variat, din toată lumea, cu personalitatea spirituală şi psihologia lui de raţionalist.

Dr. Leman a studiat la North Park University. A obţinut diploma de licenţă în psihologie de la University of Arizona, unde mai târziu şi-a susţinut masteratul şi doctoratul. În 1993 a primit Distinguished Alumnus Award din partea North Park University. În 2003, a primit din partea University of Arizona cel mai important premiu pe care o universitate îl poate decerna unui fost absolvent: Alumni Achievement Award.

Este membru al American Psychological Association, American Federation of Television and Radio Artists ÅŸi North American Society of Adlerian Psychology.

Dr. Leman a apărut pe lista autorilor de bestseller a prestigioasei publicaţii The New York Times şi a semnat peste 40 de cărţi despre căsnicie şi probleme familiale, care includ: Have a New Kid by Friday, The Birth Order Book, Have a New Husband by Friday, Making Children Mind without Losing Yours, Sex Begins in the Kitchen şi Sheet Music. A participat la numeroase emisiuni de radio şi televiziune, printre care: Good Morning America, Fox & Friends, The View, The Morning Show, Today, Oprah, The Early Show, Janet Parshalls America, LIVE with Regis and Kelly, American Morning, Life Today cu James Robison şi Focus on the Family.

Pachet bibliografie cls a XII-a + 5 diplome
Pachet bibliografie cls a XI-a + 5 diplome