Psihologia copilului

Cum sa le vorbim copiilo..
JOANNA FABER a crescut în Long Island și este fiica reputatei autoare Adele Faber. A terminat un mas..
Esti mai inteligent deca..
Psihologul dr. Howard Gardner a studiat modul in care invata copiii si adultii. A descoperit ca exis..
Ghid esential de parenti..
Un copil de numai câțiva anișori se tăvălește pe jos în magazin, strigă cât îl ține gura că își urăș..
Mami, tati, ma auziti? P..
..
..
Parenting pozitiv..
Parenting pozitiv este mai mult decât o carte pentru părinți. Este un ghid al legăturilor interumane..
Putem creste copii buni ..
Copiii sunt oglinda părinţilor, se spune şi pe bună dreptate. Însă imaginea reflectată se schimbă de..
Un parinte mai bun..
Fie că au 3 ani, fie că au 15, copiii pot declanșa uneori conflicte pe care părinții nu reușesc să l..
Copilul nostru este supr..
Traducere de Hedwig Bartolf Prefata de Carmen Mihaela Cretu Ce este supradotarea? Cum ne dam seama c..
Dependentele copiilor si..
Lupta pentru libertate .Dependența este una dintre problemele critice ale lumii moderne, care-i afec..
Interventii psihopedagog..
Ilustratii de Marina Emilia Burcus si Iulia Maria Ignat „Lucrarea prezinta cele mai noi date din ce..
Invata sa asculti..
Desi ascultarea ar putea parea mai simpla decit vorbirea, in realitate este la fel de complexa, impl..
O sa-ntelegi cand o sa f..
Primele romane ale autoarei Virginie Grimaldi, nascuta in 1977 si laureata a premiului E-crire Aufém..
Psihologia invatarii. Cu..
„Invatarea ne insoteste de la nastere pina la sfirsitul vietii, fie ca ne dorim sau nu acest lucru, ..
Somnul copiilor..
Cum sa fie linistiti si  relaxati in timpul noptii. Aspectele legate de somnul neîntrerupt şi o..
100 de activitati Montes..
Pedagogia Montessori se bazează pe ideea conform căreia copilul își dezvoltă inteligența prin interm..
101 povesti vindecatoare..
Ce faci, ca psiholog ori ca părinte, când copilul se închide în sine, refuză să-şi exprime grijile ş..
ABC-ul bunelor maniere p..
A spune multumesc atunci cand primesti ceva, a nu manca cu degetele, a pune mana la gura cand tusest..
Activitati pe anotimpuri..
Parcurgand cele patru anotimpuri, aceasta carte va propune mai mult de 70 de activitati pe care le p..
Adolescenti scapati de s..
„Raspunsuri realiste pentru parinti reali si adolescenti reali“, scria un recenzent al acestei carti..
Ajuta-ti copilul sa revi..
Esti ingrijorat ca prescolarul tau are crize de furie sau, in ciuda faptului ca invatase sa faca la ..
e-librariescolara.ro © 2020