Exercitiu de incredere

Cod produs: Humanitas-262
An Aparitie: 2021

Exercitiu de incredere

Traducere si note de Mihaela Buruiana Roman castigator al National Book Award for Fiction 2019 Bestseller national in Statele Unite, in 2019 • Tot in 2019 se regaseste pe listele: Kirkus Reviews Book of the Year, Time Magazine Top 10 Books of the Year, NPR Best Book of the Year, Publishers Weekly Best Book of the Year, New Yorker Best Book of the Year, Slate Book Review Best Books of the Year, Time Magazine Best Book of the Year, New York Magazine Best Book of the Year, New York Times Book Review Notable Books of the Year, NYPL Best Books of the Year • Publicatiile Elle, Marie Claire, Vanity Fair, Cosmopolitan au ales-o cartea anului 2019. Inceputul anilor ’80. O suburbie americana. Un liceu de arta – CAPA – ii aduna, de la toate scolile publice, pe cei mai inzestrati adolescenti. Talente deja confirmate, urmand a fi descoperite, sau care se vor pierde pe parcurs, puse laolalta intr-un mediu artistic unde manipularea – voita sau nu, insidioasa si de cursa lunga in vietile elevilor – pare sa devina una dintre disciplinele obligatorii. Proaspat admisi, David si Sarah se indragostesc – o prima iubire pe care o feresc, instinctiv, de ochii celorlalti, incercand ei insisi sa o accepte si sa o inteleaga mai intai, dar care ajunge sa fie expusa aproape ca o tema de studiu a claselor de actorie. Profesorul Kingsley – printre toate exercitiile de incredere la care ii supune pe elevi – ii forteaza pe cei doi sa se confrunte, nu fara a fi intervenit inainte ca un maestru papusar ce isi aranjeaza marionetele dupa bunul-plac. Orgoliul ranit, impactul autoritatii adultilor asupra tinerilor, violenta, jocul imperceptibil al adevarului cu minciuna, al realitatii cu fictiunea vor schimba nu numai traiectoriile lui Sarah si David, ci si pe ale tuturor celor care isi vad viata pusa sub lupa.